SG: 24 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie do Polski

24 migrantów próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski – podała w czwartek (2.02) w codziennym raporcie Straż Graniczna

Zatrzymano także Ukraińca za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu tej granicy.

Najwięcej prób przekroczenia granicy miało miejsce na odcinku placówki SG w Narewce. Granicę przekroczyło tam 21 Syryjczyków.

SG podała na Twitterze, że przekraczanie granicy widzieli pogranicznicy dzięki systemowi z bariery elektronicznej. Podano, że wszystkie osoby zostały zatrzymane.

Za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano też Ukraińca, który przewoził czterech Syryjczyków – podała SG.

 

Podlaski Oddział SG informował w środę, że w styczniu 2023 r. zatrzymano 1 tys. 440 migrantów, którzy chcieli nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski.

W 2022 roku na odcinku granicy z Białorusią liczącym 186 km długości powstała stalowa zapora (bariera) o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników.

Do tej pory włączono do użytku siedem odcinków perymetrii, o łącznej długości 127 km. Pozostały do uruchomienia jeszcze cztery o długości ok. 78 km, ale – jak wcześniej informowała SG – ich odbiór będzie przesunięty w czasie, bo opóźnia się dostawa kamer termowizyjnych.

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują przy granicy z Białorusią w Podlaskiem przepisy o pasie drogi granicznej i rozporządzenie wojewody podlaskiego (z września 2021 r.) o zakazie przebywania na tym pasie, czyli zewnętrznej granicy UE.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami „Pas drogi granicznej – wejście zabronione”.(PAP)

Red. M.L.

Fot. Twitter @Straz_Graniczna

Straż Graniczna / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy