SG: 50 osób próbowało w sobotę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

50 osób próbowało w sobotę (11.02) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski – podała w niedzielę Straż Graniczna

Byli to m.in. migranci z Afganistanu, Iraku, Jemenu czy Syrii. Siedmiu Syryjczyków zatrzymano na odcinku granicy z Białorusią chronionym przez placówkę Straży Granicznej w Lipsku.

„W sobotę do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 50 cudzoziemców – obywateli Jemenu, Iraku, Syrii i Afganistanu. M.in. na odcinku PSG Lipsk zatrzymano 7 obywateli Syrii, którzy oświadczyli, że na początku lutego przylecieli ze swojego kraju do Rosji, skąd dalej dostali się na Białoruś ” – podała w niedzielę na Twitterze SG.

 

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody – wydane we wrześniu 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami „Pas drogi granicznej – wejście zabronione”.

Po zamknięciu w piątek w południe przejścia w Bobrownikach (ze względów bezpieczeństwa-MSWIA), w Podlaskiem nie ma już ani jednego czynnego drogowego polsko-białoruskiego przejścia granicznego. Działają jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.(PAP)

Red. M. L.

Fot. Twitter @Straz_Graniczna

Straż Graniczna / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy