SG: 70 cudzoziemców próbowało w piątek przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

70 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią; część z tych osób przeprawiło się przez graniczne rzeki Świsłocz i Przewłoka – podała SG w raporcie z minionej doby.

„Zatrzymani cudzoziemcy powiedzieli, że w nielegalnym przekroczeniu granicy pomagali białoruscy żołnierze” – podała SG w sobotę rano na Twitterze. Przez graniczne rzeki w okolicach Krynek (Świsłocz) i Białowieży (Przewłoka) przeprawiło się minionej doby w sumie siedmiu nielegalnych imigrantów, obywateli Syrii, Erytrei, Etiopii i Jemenu.

Z danych SG wynika, że od początku listopada zanotowano łącznie blisko 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku takich prób było ponad 2,5 tys. W sumie od początku roku było to ponad 13,5 tys. prób.

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia, zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

Gotowe są już jej dwa pierwsze odcinki, o łącznej długości 37 km; w najbliższych dniach planowane są odbiory techniczne kolejnych odcinków takiej bariery, wyposażonej m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

 

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; kilka dni temu – również na wniosek SG – obowiązywanie tego zakazu zostało wydłużone do końca roku.


Obowiązuje on w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. (PAP)

Red. M.L.

Fot. Twitter @Straz_Graniczna

Straż Graniczna / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy