SG: Białoruscy żołnierze oddali w nocy strzały z długiej broni


Niespokojna noc na granicy polsko-białoruskiej. Białoruscy żołnierze oddali strzały z długiej broni

Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze żołnierze białoruscy najpierw przecinali concertinę, a następnie trzy razy w odstępach kilku godzin oddali strzały z broni długiej. Najprawdopodobniej w powietrze – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

Rzeczniczka SG przekazała, że we wtorek (25.01) około 21:00 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce funkcjonariusze zatrzymali 12 osób.

Byli to obywatele Libanu, Iraku i Syrii. Osoby te zostały zawrócone do linii granicy – podkreśliła por. Anna Michalska.

Wskazała, że do kolejnej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w środę około 3:00 nad ranem na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych.

– Granicę próbowało przekroczyć 11 nielegalnych imigrantów. Byli to obywatele Egiptu, Jemenu i Syrii. Te osoby również zostały zawrócone do linii granicy – podała.

Białoruscy żołnierze strzelali z długiej broni

Zaznaczyła, że najbardziej niespokojnie było na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze.

We wtorek około godz. 17 zauważyliśmy 11 żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę. Skierowaliśmy w ten rejon dodatkowe patrole. Na ich widok żołnierze białoruscy zaczęli rzucać kamieniami, oślepiać laserami. Padały również wyzwiska pod adresem służb, Polaków, Polski. Trwało to wszystko godzinę, po czym służby białoruskie oddaliły się – tłumaczyła rzeczniczka SG.

Dodała, że nie było podczas tego zdarzenia cudzoziemców. Byli tylko żołnierze białoruscy.

Około godziny 20 na tym samym odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze zauważyliśmy białoruskich żołnierzy, którzy na widok naszych patrolioddali strzały z broni długiej.Nie widzieliśmy, żeby to było w naszą stronę, więc były to prawdopodobnie strzały w powietrze – powiedziała.

Przekazała, że około godziny 22 była podobna sytuacja.

Żołnierze białoruscy na widok polskich patroli również strzelali z długiej broni, prawdopodobnie w powietrze. I o godzinie 3 nad ranem, kiedy białoruscy żołnierze znów oddali kilka strzałów z długiej broni – poinformowała.

Według nas ma to związek z rozkazami przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi gen. Anatolija Lappo, który ostatnio mówił, że mogą strzelać bez ostrzeżenia – dodała rzeczniczka SG.

Rozpoczęła się budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

 

Straż Graniczna przekazała place pod budowę wykonawcom. To największa inwestycja budowlana w historii tej służby.


Długość bariery będzie wynosić 186 km, a koszt budowy ma wynieść około 1,6 mld zł.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Red. M. L.

Fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna / PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy