SG pomogła na polsko-białoruskiej granicy dwóm migrantkom w ciąży

Dwóm kobietom w ciąży, odnalezionym przy polsko-białoruskiej granicy, pomogli funkcjonariusze Straży Granicznej – poinformowała w poniedziałek SG. Kobiety trafiły do szpitala

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, informację o osobach potrzebujących pomocy w okolicach Dubicz Cerkiewnych pogranicznicy otrzymali od organizacji pozarządowych.

Pierwszą z kobiet – jak podała rzeczniczka – patrol SG, który udał się we wskazane przez organizacje miejsce, odnalazł w nocy z soboty na niedzielę. Zdanowicz dodała, że kobieta została przewieziona do szpitala w Hajnówce.

„Kobieta nie posiada przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość. Funkcjonariuszom powiedziała, że pochodzi z Sudanu” – powiedziała.

Drugą z kobiet odnaleziono w poniedziałek przed południem. Zdanowicz poinformowała, że kobieta podała, że pochodzi z Kongo i jest w siódmym miesiącu ciąży, została przewieziona do szpitala.

Zdanowicz pytana przez PAP powiedziała, że na razie kobiety nie złożyły deklaracji o chęci ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce.

Druga z kobiet przebywała w grupie czterech młodych mężczyzn. Zdanowicz powiedziała, że są najprawdopodobniej niepełnoletni; podali, że pochodzą z Egiptu. „Zostali przewiezieni do placówki, gdzie otrzymali posiłek i prowadzone są czynności w celu potwierdzenia ich wieku. Wszyscy czterej deklarują chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w naszym kraju” – poinformowała.

W ubiegłym tygodniu SG przy granicy polsko-białoruskiej pomogła Erytrejce z noworodkiem. Kobieta z dzieckiem przebywają w szpitalu. Jak informowała pod koniec minionego tygodnia SG, kobieta złożyła deklarację o chęci ubiegania się o udzielenie ochrony w Polsce dla siebie i dziecka.

Z danych SG wynika, że w ostatnich trzech dobach przez granicę próbowała przedostać się 326 cudzoziemców. Od początku kwietnia na odcinku granicy państwowej ochranianym przez POSG odnotowano ok. 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.(PAP)

Red. M.L.

Fot. stock.adobe.com

Straż Graniczna / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy