SG: W ostatnich trzech dniach ponad 630 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

Ponad 630 osób próbowało w ostatnich trzech dniach nielegalnie przedostać się przez polsko-białoruską granicę – poinformowała w poniedziałek na platformie X Straż Graniczna

Zatrzymano też 11 kolejnych tzw. kurierów. SG pomogła kilku migrantom.

 

Wszystkie zdarzenia miały miejsce na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy, do prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło w rejonie Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych, Czeremchy i Mielnika – podała w komunikacie rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

Poinformowała, że w piątek miało miejsce 160 prób, w sobotę – ponad 280, a w niedzielę – 190.

W okolicach Białowieży i Czeremchy doszło do ataków na polskie patrole. Jak podała Zdanowicz, w polskie patrole rzucano kamieniami i strzelano z procy. Uszkodzone zostały dwa pojazdy, nikt nie ucierpiał – dodała. W okolicy Białowieży migranci próbowali przedostać się przez graniczną rzekę Przewłoka.

Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku maja było ponad 6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w kwietniu – ponad 5,3 tys. prób.

W ostatnich trzech dniach SG i policja zatrzymała łącznie 11 osób za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. To sześciu obywateli Ukrainy, dwóch Turkmenistanu i trzech Białorusinów, którzy usiłowali przewieźć cudzoziemców. Łącznie od początku roku POSG zatrzymała 176 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

SG poinformowała też, że w ciągu minionych trzech dni udzieliła pomocy dwóm cudzoziemcom, którzy trafili do szpitala.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników. (PAP)

Red. M. L.

Fot. Straż Graniczna

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy