SG zatrzymała tzw. kurierów nielegalnych migrantów na granicy z Litwą

SG zatrzymała tzw. kurierów nielegalnych migrantów na granicy z Litwą

Straż Graniczna zatrzymała trzech tzw. kurierów, którzy przewozili nielegalnych migrantów z Litwy do Polski. Łącznie, w dwóch samochodach, wieźli osiemnastu Irańczyków. Obie grupy cudzoziemców polscy pogranicznicy przekazali stronie litewskiej w ramach umowy o readmisji.

Od początku tego roku na granicy polsko-litewskiej zatrzymane zostały 33 osoby podejrzane o pomoc lub organizowanie nielegalnego przerzutu ludzi przez tę granicę – poinformował w poniedziałek Podlaski Oddział SG.

Granica z Litwą jest wewnętrzną granicą unijną; liczba zatrzymywanych tu przez SG tzw. kurierów jest znacznie mniejsza, niż na granicy z Białorusią (granica zewnętrzna UE), gdzie od początku roku zatrzymano w Podlaskiem ok. 450 osób podejrzanych o pomoc lub organizowanie nielegalnego przerzutu ludzi.

W miniony weekend przy granicy z Litwą zatrzymano tzw. kurierów pochodzących z Niemiec, Bośni i Hercegowiny oraz Łotwy. W Budzisku funkcjonariusze z placówki SG w Rutce-Tartak zatrzymali do kontroli auto na niemieckich numerach rejestracyjnych. Kierowcą był obywatel Niemiec, jego wspólnikiem – obywatel Bośni i Hercegowiny; wieźli sześciu mężczyzn pochodzących z Iranu. Jak ustaliła SG, kurier zabrał cudzoziemców z Litwy i miał przewieźć przez Polskę do Europy Zachodniej.

W okolicach Wiżajn patrol SG zatrzymał do kontroli forda transita. Kierowcą był Łotysz, który przewoził dziewięciu mężczyzn i trzy kobiety – obywateli Iranu. W tym wypadku kierowca – po postawieniu mu zarzutów – został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

Po dopełnieniu wszelkich formalności obie grupy nielegalnych migrantów zostały przekazane stronie litewskiej w ramach umowy o readmisji.(PAP)

 

Co to jest Readmisja

Readmisja (łac. re – powtórnie, admissio – przyjmowanie) jest terminem prawa zwyczajowego, które umożliwia odsyłanie migrantów którzy nielegalnie przekroczyli granice, do państwa z którego przybyli.

Readmisja jest możliwa na podstawie umów międzynarodowych zarówno dwu- jak i wielostronnych. Polska podpisała umowy o readmisji m.in. z Niemcami, Czechami Słowacją Ukrainą Białorusią, Grecją podpisała kilkanaście umów o readmisji zarówno z krajami graniczącymi, jak i odległymi.

 

Red. OKO

Fot. Straż Graniczna Twitter

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy