Dieta dla zdrowego serca: jakie produkty wprowadzić do codziennego jadłospisu?

Szacuje się, że w Polsce na niewydolność serca cierpi około 1,3 mln osób. Zajmujemy pierwsze miejsce wśród 37 krajów wysokorozwiniętych (OECD), jeśli chodzi o liczbę pacjentów hospitalizowanych z powodu chorób tego narządu. W celu poprawy tych tragicznych statystyk warto stosować profilaktykę chorób serca, której podstawą jest zmiana jadłospisu. Jaka dieta będzie odpowiednia na wzmocnienie wspomnianego narządu?

Dieta a zdrowie serce – czy żywienie ma wpływ na kondycję serca?

Jak wskazują badania, odpowiednio skomponowana dieta może stać się ważnym, w pełni skutecznym elementem profilaktyki zarówno w chorobach wieńcowych, jak i u pacjentów po przebytym zawale.

Dieta śródziemnomorska na serce

Jedną z polecanych diet dla pacjentów zagrożonych schorzeniami serca, chorobą wieńcową czy po zawale, jest śródziemnomorska. Francuscy naukowcy sprawdzili skuteczność jej stosowania u zawałowców. Po 27 miesiącach regularnego używania potwierdzono, że o ponad 70 proc. zmniejszyła się liczba zgonów i ponownych zawałów. Dieta znacząco również wydłużyła życie tych osób.

Tradycyjna dieta azjatycka

Nie tylko dieta śródziemnomorska, ale także orientalna dieta azjatycka, może być elementem skutecznej profilaktyki. Jest ona uzasadniona głównie z uwagi na niski wskaźnik występowania choroby niedokrwiennej serca w większości krajów azjatyckich. W diecie azjatyckiej istnieje przewaga produktów roślinnych nad produktami zwierzęcymi w dziennym spożyciu.

Nie ma jednej diety azjatyckiej, tylko wiele różnych modeli używania uwarunkowanych tradycją czy religią. Produkty tradycyjnie spożywane w Azji to: ryż, ziarna zbóż, ziemniaki, makarony, owoce i warzywa, owoce morza, nasiona roślin strączkowych, soja, przyprawy, oleje roślinne. Cechą charakterystyczną kuchni azjatyckiej jest niska zawartość tłuszczu, zwłaszcza nasyconego.

Japońska dieta jest wzorcem dla kształtowania żywienia dla osób zagrożonych chorobami serca. Uzasadnione jest to przede wszystkim tym, że Japończycy należą do populacji najdłużej żyjących na świecie.

Zdrowa dieta na serce

Kardiolodzy zalecają pacjentom po przebytych zawałach zmianę trybu życia, łącznie z wprowadzeniem modyfikacji w codziennym jadłospisie. Zaleca się dietę ze zmniejszoną ilością tłuszczu – zwłaszcza zwierzęcego, którego zawartość nie powinna przekraczać 30 proc. dziennej podaży energii. Chodzi nie tylko o pochodzenie tłuszczów, ale i o ich rodzaj. Ważne jest takie komponowanie codziennego jadłospisu, aby zmniejszać poziom tzw. złego cholesterolu.

Chorobom serca towarzyszy wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, a także otyłość, która zwiększa ryzyko poważnych sercowych powikłań. Dlatego ważne jest zmniejszenie dziennej podaży cholesterolu do 200 mg, ograniczenie spożycia soli oraz kaloryczności diety, by doprowadzić do spadku masy ciała. Kalkulator BMI powinien wskazać normalną, prawidłową wagę, tj. wartość liczbową poniżej 24,9. Nadwaga czy otyłość to czynniki zwiększające ryzyko chorób serca.

Jednymi z najzdrowszych produktów są:

 •       fasola,
 •       czerwone ryby,
 •       migdały,
 •       owsianka,
 •       brokuły,
 •       jagody,
 •       szpinak,
 •       olej lniany,
 •       jabłka,
 •       awokado,
 •       czosnek,
 •       gorzka czekolada.

W diecie sprzyjającej zdrowiu naszego serca powinno znaleźć się niewiele cholesterolu, nasyconych kwasów tłuszczowych czy soli. Należy zwiększyć ilość błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Dzienne spożycie warzyw w diecie na serce nie powinno być mniejsze niż 200 g. W jadłospisie należy uwzględnić ryby, co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu, oraz orzechy. Ważne jest wzbogacenie diety w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem są właśnie ryby i orzechy, a także oleje roślinne czy nasiona.

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
 • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy