Straż Graniczna zawarła umowę na dostawę 150 monokularów termowizyjnych za ponad 7 mln zł

Straż Graniczna zawarła umowę na dostawę 150 monokularów termowizyjnych za ponad 7 mln zł

Straż Graniczna zawarła umowę na dostawę 150 monokularów termowizyjnych o wartości 7,3 mln zł. To kolejny zakup tego rodzaju sprzętu w Straży Granicznej – poinformowała rzeczniczka tej formacji por. Anna Michalska.

Michalska przekazała, że monokulary do 27 grudnia tego roku trafią do oddziałów Straży Granicznej, które bezpośrednio ochraniają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Sprzęt wykorzystywany jest przez funkcjonariuszy w codziennej służbie.

 

„Pierwszy w historii formacji zakup 50 sztuk tego rodzaju urządzeń miał miejsce w grudniu 2022 roku. Sprzęt był również wielokrotnie testowany przez strażników granicznych. Testy wypadły bardzo dobrze, stąd decyzja o zakupie” – poinformowała Michalska.

 

Straż Graniczna poinformowała, że monokulary MT-1 zostały wyprodukowane przez polską firmę PCO S.A. wchodzącą w skład grupy kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Urządzenie umożliwia prowadzenie obserwacji w warunkach nocnych i dziennych, a jego głównymi zaletami są lekkość i mobilność.

 

„To przede wszystkim niewielka waga sprzętu, w porównaniu z dotychczas używanymi kamerami termowizyjnymi, jest doceniana przez funkcjonariuszy SG” – zaznaczyła rzeczniczka SG. Dodała, że urządzenia termowizyjne ułatwiają pracę funkcjonariuszy SG już niemal od prawie 20 lat.

 

„Ich przydatność w służbie jest nieoceniona. Dzięki nim jest możliwe obserwowanie terenu niezależnie od pogody i pory dnia, pozostając jednocześnie niezauważonym. Szczególnie ma to znaczenie obecnie, przy zwiększonej presji migracyjnej” – dodała.(PAP)

 

Red. OKO

Fot. Straż Graniczna

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy