Studenci Politechniki Białostockiej wrócili z Pekinu z medalami

Członkowie Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej brali udział w międzynarodowych zawodach robotycznych RobotChallenge 2019. Studenci zabrali na zawody do Chin aż 11 robotów: pięć wystąpiło w kategorii megasumo, trzy – w minisumo, dwa w nanosumo, jeden robot zakwalifikowano do kategorii freestyle.

Zespół SumoMasters reprezentowali: Piotr Wasilewski, Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Michał Falkowski, Jerzy Matusiewicz oraz dr inż. Rafał Grądzki – opiekun merytoryczny. Zawody w Pekinie co roku gromadzą coraz większą liczbę uczestników z różnych państw świata. W 2018 roku w zawodach uczestniczyło 2 288 zawodników z 30 krajów świata i ich 1 478 autorskich konstrukcji. Dzięki takiej frekwencji i udziałowi tylu państw zawody w Chinach mają status największych zawodów robotów sumo na świecie. W ubiegłym roku drużyna SumoMasters powróciła z Chin z potrójnym srebrem (w kategoriach megasumo, minisumo, nanosumo). W tym roku zdobyli trzy medale.

To już kolejne w tym roku zawody, w których odnosimy sukces. Kilka dni temu zdobyliśmy tam medale w kategorii „sumo”, czyli naszej koronnej kategorii i w kategorii „freestyle”. W „sumo” zajęliśmy 1. i 3. miejsce, a medale wywalczyły nasze najnowsze konstrukcje. Z kolei w kategorii „freestyle” po raz pierwszy wziął udział robot kroczący” –  mówi Piotr Wasilewski student Politechniki Białostockiej i jeden z konstruktorów maszyn.

Jak dodaje, przed samą walką najważniejsze jest dobre pokierowanie robota na przeciwnika.

„Sprawdzamy roboty na ringach, walczymy nimi między sobą. Testujemy elektronikę i czujniki oraz zmieniamy pługi, czyli elementy, które ulegają zniszczeniu przy każdej walce. Mamy kilka startów takiego robota. Na turnieju, przed samym startem najważniejsze jest odpowiednie pokierowanie maszyny, przekazanie mu, że przeciwnik znajduje się na lewo lub na prawo od niego i żeby w pierwszym ułamku sekundy robot pojechał prosto i od razu skierował się w stronę, po której jest przeciwnik. Tak by nie kręcił się w kółko oraz nie błądził, tylko uderzył go, a najlepiej podhaczył, uniósł i wyrzucił poza planszę” – powiedział Piotr Wasilewski.

Zespół SumoMasters Politechniki Białostockiej zdobył już w tym roku 13 medali, a szansę na kolejne sukcesy będzie mieć na przełomie września i października w Bukareszcie, gdzie odbędą się kolejne zawody.