Sucho w lasach, sucho na polach w regionie. Kiedy deszcz?


Sucho w lasach i sucho na polach. Martwią się i leśnicy i rolnicy.

W Podlaskiem, tak jak prawie w całym kraju obowiązuje najwyższy – trzeci – stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Wyschnięta ściółka jest bardzo podatna na ogień.

mapa zagrożenia pożarowego

Nie lepiej jest na polach. Rolnicy są w trakcie siewów.  Tak suche pola nie wróżą dobrych plonów. Do tego sytuacje pogorszył porywisty wiatr, który jeszcze bardziej obsuszył grunty.

,,Nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu Instytutu Gleboznawstwa o suszy, ale jest sucho, za sucho. To oznacza nierównomierne i słabe wschody. Pogorszyła się struktura gleby.„- mówi portalowi Podlaskie 24.pl Alina Maciąg z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

,,Każdy dzień deszczu byłby bardzo potrzebny. Najlepiej, żeby to był  nie był taki duży, ulewny deszcz, żeby nie wymył nasion i nawozów, ale dwa dni deszczu bardzo poprawiłoby sytuacje  podlaskich rolników”– tłumaczy Alina Maciąg.

Suche są także łąki i pastwiska. Trawa słabo odrasta po zimie a to z kolei martwi producentów mleka.


Synoptycy mogą poprawić nieco humory rolników i leśników.W niedzielę przewidują zachmurzenie duże i słabe opady deszczu. Temperatura w niedzielę 11 stopni Celsjusza. W poniedziałek podobna pogoda. Temperatura za to ma wzrosnąć do 14 stopni.

 

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24.pl

RDLP w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy