Supraśl. Konkurs „Smaki Podlasia”


„Smaki Podlasia” – w sobotę, (07.03) w Supraślu odbył się pierwszy w naszym regionie ogólnopolski konkurs kulinarny. Oparty o jego smaki i niezwykle emocjonujący. To dzięki formule „black box”. W czarnych skrzynkach do ostatniego momentu ukryte były produkty, z których kucharze mieli wyczarować po 6 dań dla komisji konkursowej.

Kurczak, włoszczyzna, burak, ser koryciński, kasza pęczak, śmietanka, musztarda. Z tych składników i w ciągu 90 minut 16 kucharzy z całej Polski miało stworzyć danie na 6 talerzy.

– W tej formule żaden z uczestników nie wie co dostanie. I to bardzo wyrównuje szanse – powiedział Krzysztof Półtorak, jeden z uczestników kulinarnych zmagań, szef kuchni białostockiej restauracji Kawelin. – Nas zaskoczył brak mąki. To są smaki Podlasia, więc założyliśmy, że ziemniaki, kasza, mąka, to podstawa. Okazało się, że tej mąki nam zabrakło i już to troszeczkę pokrzyżowało nam plany.

Dwuosobowy zespół Krzysztofa Półtoraka przygotował różne części kurczaka, przyrządzone rozmaitymi sposobami. Kucharze działali w oparciu o coraz bardziej popularną zasadę „zero waste”. O ile formuła „black box” była sposobem na kreatywność, tak ugotowanie dania, na konkursowej niewielkiej przestrzeni, stało się wyzwaniem.

We własnej kuchni lepiej się gotuje

– We własnej kuchni lepiej się gotuje, bo zna się własny zakątek, piec. Czasem różnica kilku stopni robi różnicę – mówił tuż po serwisie szef kuchni w Kawelinie.

Komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze dania. Oceniała nie tylko smak przygotowanych potraw, ale także zastosowane techniki gotowania i organizację pracy na stoisku. Kulinarnym zmaganiom, zorganizowanym pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, przyglądał się wicemarszałek Stanisław Derehajło.

– Kreatywność, inspiracja, naprawdę przebogactwo smaków. Nie spodziewałem się, że z naszych regionalnych produktów, które na co dzień używamy w naszej kuchni, można zrobić takie potrawy – mówił tuż po degustacji przygotowanych dań wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Podkreślił też, że cieszy się, iż pierwszy taki konkurs kulinarny rozgrywany jest w województwie podlaskim, a kucharze zmagają się w oparciu o produkty z naszego regionu.

Pomysłodawcą podlaskich kulinarnych zmagań jest Artur Lenczewski, szef kuchni w Restauracji 5 Dębów w Supraślu.

– Spotkaliśmy się, żeby promować kuchnię podlaską. To są dobre i wysokiej jakości produkty. Trzeba je pokazać całej Polsce – zaznaczył organizator.

 

Wobec sukcesu pierwszej edycji konkursu powstały ambitne plany na przyszłość. Jeśli się spełnią, „Smaki Podlasia” staną się cykliczną imprezą. Konkurs docelowo ma być wydarzeniem dwudniowym. Pierwszego dnia będą walczyć kucharze profesjonaliści, a drugiego uczniowie szkół gastronomicznych i, być może, koła gospodyń wiejskich.

 

 

Red. M.L.

Fot. Małgorzata Sawicka/UMWP

Małgorzata Sawicka/Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy