Suwałki. Radni nie przyjęli Samorządowej Karty Praw Rodzin


Suwałki nie wprowadzą Samorządowej Karty Praw Rodzin, o którą wnioskował Jacek Żalek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W poniedziałek (29.07.19) większością głosów, radni odrzucili wniosek posła w tej sprawie. Za odrzuceniem petycji parlamentarzysty było 12 radnych, przeciwko 9.

Samorządowa Karta Praw Rodzin stawia sobie za cel wzmocnienie i ochronę rodziny, jako podstawowej wspólnoty obywateli, podkreśla konstytucyjne prawa rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami oraz ochronę dzieci i młodzieży przed demoralizacją. Dokument promuje klasyczny model rodziny. Sam poseł w swoim wniosku nie kryje, że Karta jest odpowiedzią, na zauważalne, według niego, próby podważenia praw rodziców i dzieci oraz prawnej i ustrojowej pozycji małżeństwa, przez środowiska LGBT.

Miejska Komisja Petycji Skarg i Wniosków po analizie pisma uznała, że nie uwzględni petycji Jacka Żalka, bo prawa których dotyczy, zostały już uregulowane w aktach wyższego rzędu: ustawach, ministerialnych rozporządzeniach oraz w samej Konstytucji. Szerokie uzasadnienie przedstawił Kamil Klimek, przewodniczący Komisji Petycji Skarg i Wniosków. Radny zwrócił też uwagę, że przyjęcie petycji może skutkować złamaniem zasad prawodawstwa.

Przeciwko takiej decyzji wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Juszkiewicz, przewodniczący klubu zwrócił uwagę, że tak jak samorząd przeciwstawia się narkotykom i dopalaczom, tak samo może uczulać dyrektorów szkół, na różne ideologie. Przypomniał, że to nikt inny tylko właśnie suwalski samorząd w 2016 roku przyjął Akt Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Królów i Pana Panujących, w którym ówczesne władze powierzyły miasto Jezusowi Chrystusowi.

Dosadniej sprawę przedstawił radny PiS-u Tadeusz Czerwiecki.

Petycja pana posła Żalka, ma na celu zablokowanie wprowadzania tylnymi drzwiami, do naszych szkół i przedszkoli, seksedukacji dzieci – mówił.  Przypomniał, że większość radnych po ślubowaniu mówiła „tak mi dopomóż Bóg”. – Ja dzisiaj mówię – sprawdzam – dodał radny.

Swoim klubowym kolegom wtórowała radna Mariola Karpińska.

Mimo wystąpień radnych PiS-u, większość radnych nie uwzględniła petycji posła Jacka Żalka. Dodajmy, że dotychczas uchwały w sprawie Samorządowej Karty Praw Rodzin przyjęło w Polsce kilkadziesiąt samorządów.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Radio5

Radio5

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Apolonia

Miło przeczytać, że w w Podlaskiem mamy myślących radnych! Niestety, nie wszędzie…

Partnerzy