Szepietowo.Podlaski Dzień Pola oraz Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich – 13 czerwca

PODR Szepietowo zaprasza na Podlaski Dzień Pola oraz Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich – 13 czerwca 2021 r.

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie to przegląd innowacyjnych rozwiązań technologicznych w produkcji roślinnej. To wydarzenie pozwala poznać potencjał oraz postęp hodowlany i biologiczny roślin uprawnych. Nowoczesne technologie są niezbędne dla dalszego rozwoju w produkcji roślinnej naszego regionu.

Podlaski Dzień Pola to spotkanie rolników z przedstawicielami świata nauki poprzez prezentację doświadczeń, uczestnictwo w wykładach, doradzatwo i konsultowanie. Urozmaiceniem tegorocznego wydarzenia będą pokazy koszenia i zbioru zielonek oraz pokaz pracy prototypu innowacyjnego siewnika do siewu bezpośredniego.

Na terenach Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, również 13 czerwca, odbędzie się Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich – Wystawa Specjalistyczna.

To wydarzenie organizowane jest we  współpracy z Wojewódzkim Związkiem Hodowców Koni w Białymstoku. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję poznać dorobek hodowlany wraz z warunkami oceny i kwalifikacji koni zimnokrwistych. Prezentacja najpiękniejszych koni jest bardzo widowiskowa, cyklicznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko rolników hodujących konie, ale również sympatyków tych zwierząt.

Podlaski Dzień Pola

Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich – Wystawa Specjalistyczna

13 czerwca 2021 roku, PODR Szepietowo

Program:

9.30 Otwarcie Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Sokólskich – Wystawy Specjalistycznej. Rozpoczęcie Czempionatu i oceny koni
10.00 Otwarcie Podlaskiego Dnia Pola – Wojciech Mojkowski – Dyrektor PODR. Przemówienia gości – scena
 

 

 

10.30

 

Wykład: „Znaczenie nowych odmian i kwalifikowanego materiału siewnego” prof. dr hab. inż. Józef Tworkowski UW-M w Olsztynie –  namiot
Prezentacja doświadczeń – pole doświadczalne

•          Zboża jare w doświadczeniu ekologicznym – dr hab. Beata Feledyn – Szewczyk prof. IUNG – PIB Puławy

•          Zboża ozime w doświadczeniu ekologicznym – dr hab. Krzysztof Jończyk IUNG – PIB Puławy

•          Rośliny bobowate źródłem krajowego białka –  prof. dr hab. Jerzy Księżak  IUNG – PIB Puławy

•          Stare odmiany zbóż na ziemiach polskich – prof. dr hab. Jerzy Czembor  IHAR – PIB w Radzikowie

•          Dobór odmian w uprawie kukurydzy – Małgorzata Ryzińska  HR Smolice

•          Doświadczenia PDO – dr Bronisław Puczel SDOO w Krzyżewie

•          Aspirator Johnsona – prof. dr hab. Bożena Łozowicka TSD IOR w Białymstoku

•          Zdrowie roślin nie tylko od święta – Andrzej Stanisław Zaman Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku

•          Przedstawiciele firm nasiennych

12.00 Pokaz pracy prototypu innowacyjnego siewnika do siewu bezpośredniego traw – firmy Mechanika Maszyn i Urządzeń Rolniczych Zygmunt Babiński
12.30 Pokaz technologii  zbioru  zielonek –  firma Primator&KUHN oraz Roltoma
15.00 Podsumowanie Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Sokólskich – Wystawy Specjalistycznej oraz wręczenie nagród

 

 

Tradycja pola doświadczalnego przy Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego
w Szepietowie sięga 1948 roku.

Doświadczalnictwo polowe od zawsze służy rolnikom do praktycznego zapoznania się z zagadnieniami i problemami uprawy roślin, jest to pomost łączący świat nauki z praktyką rolniczą.

W tym celu Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie prowadzi szereg doświadczeń polowych, których formuła pozwala na oglądanie ich przez cały rok.

Na dziesiątkach poletek doświadczalnych, demonstracyjnych oraz doświadczeniach łanowych prezentujemy i badamy nowe odmiany, stosujemy zasady integrowanej ochrony roślin oparte o prawidłowy płodozmian, zbilansowane nawożenie, odpowiednią gęstość siewu i progi ekonomicznej szkodliwości.

Wdrażane i upowszechniane na przestrzeni lat wyniki doświadczeń terenowych były i są motorem postępu w produkcji rolnej na Podlasiu.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z prowadzonymi doświadczeniami poprzez udział w czerwcowym wydarzeniu.

Uczestnicy Podlaskiego Dnia Pola, dzięki zdobytej wiedzy będą mogli dokonywać świadomych wyborów odmian roślin uprawnych odpowiednich do produkcji w swoich gospodarstwach. Umożliwi to podniesienie wydajności plonowania co w efekcie korzystnie wpłynie na środowisko naturalne. Zostaną zaprezentowane również doświadczenia uprawowe – ekologiczne, co pozwoli wszystkim zainteresowanym na zapoznanie się z ich wynikami, a w dalszej kolejności uprawie w swoim gospodarstwie.

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

PODR Sylwia Sikorska

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy