Szpital, romans z pielęgniarką i świąteczne przedstawienie- inauguracja sezonu w Teatrze Dramatycznym

W szpitalu św. Andrzeja w Londynie przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla pacjentów. W tym samym czasie odbywa się tam zjazd neurologów. Jeden z lekarzy dowiaduje się, że od kilkunastu lat ma syna, a matką dziecka jest pielęgniarka, z którą miał kiedyś romans. Czy prawda wyjdzie na jaw ? 

Spektakl ” Wszystko w rodzinie” jest uznawany za najzabawniejsze dzieło Ray’a Cooney’a. Jak większość fars, opiera się na stereotypach społecznych. Tym razem, przyszedł czas na środowisko lekarskie. Nie mogło obyć się bez romansu lekarza z pielęgniarką.

Fabuła „Wszystko w rodzinie” różni się od typowych fars i tematów, które poruszają. Oczywiście jest tu motyw miłosny, związkowy, jak w każdej tego typu sztuce. Wątek między kobietą a mężczyzną stanowi jednak wyłącznie ognisko zapalne. Całość akcji skupia się wokół lawiny kłamstw i prób zafałszowywania rzeczywistości, tak aby prawda nie wypłynęła na jaw. I właśnie to jest w tym spektaklu najciekawsze- mówi odtwórca roli doktora Dawida Mortimore’a, Piotr Szekowski.

Postawiona na głowie farsa

Za reżyserię, oprawę muzyczną i kostiumy odpowiedzialny jest dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Witold Mazurkiewicz.

” Wszystko w rodzinie” jest jedną z najbardziej zwariowanych fars jakie znam i jakie udało mi się realizować. Realizuje ten tytuł już drugi raz i wiem, że cieszy się dużą atencją publiczności. Jest to totalnie zwariowana, postawiona na głowie farsa– odpowiada reżyser.

Praca nad tym gatunkiem stanowi spore wyzwanie dla aktorów.Wymaga dobrego warsztatu aktorskiego oraz koncentracji.

Dla aktorów jest to bardzo ciężka praca. Potrzeba mieć pewne wyczucie i mocny warsztat. Farsa sprawdza się tylko w konfrontacji z widzem i to natychmiastowo– komentuje Sławomir Popławski.

Premiera w najbliższą sobotę

Scenografię do przedstawienia stworzył Tomasz Tobys. Na Dużej Scenie zagrają: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Monika Zaborska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Krzysztof Ławniczak, Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz, Marek Cichucki, Piotr Szekowski, Dawid Malec oraz gościnnie Franciszek Utko.

Spektakl ” Wszystko w rodzinie” jest spektaklem inauguracyjnym kolejnego sezonu artystycznego Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Premiera już w najbliższą sobotę ( 14 września).

 

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy