Turyści zainteresowani wypoczynkiem na Suwalszczyźnie

Coraz więcej wczasowiczów na ulicach Augustowa, turystycznej stolicy województwa podlaskiego. Gości, w tym z Litwy przyciągają spływy Czarną Hańczą i rejsy po Kanale Augustowskim

W jednym z pensjonatów nad jeziorem Wigry już nie da się zarezerwować miejsca noclegowego.

„Mamy pełne obłożenie. Zapowiada się najlepszy sezon od początku istnienia pensjonatu, czyli od 15 lat” – powiedziała PAP Krystyna, właścicielka obiektu.

Dodała, że praktycznie nie podnosiła cen, bo zrobiła to rok temu. Jak określiła, w cenniku były w tym roku kosmetyczne zmiany.

Na portalach turystycznych można jeszcze znaleźć noclegi w tej części Polski. Jak wynika z ofert, przy zamówieniu pokoju dla dwóch osób na tydzień, w zależności od standardu, trzeba zapłacić od 130 do 400 zł za jedną noc.

Jak poinformowano PAP w referacie promocji Urzędu Gminy w Suwałkach, niektórzy hotelarze „narzekają” jednak na małą liczbę rezerwacji, mimo sprzyjającej pogody.

Zdaniem Marcina Krachało, który prowadzi wypożyczalnię kajaków, wszystko zależy właśnie od pogody.

„Jest ciepło i weekendy są już fajne, jest sporo zamówień, ale sezon dopiero rusza. Liczymy, że jak będzie pogoda, to ten sezon będzie udany” – prognozuje Krachało.

Od lat dużym zainteresowaniem turystów cieszą się spływy Czarną Hańczą. Na Suwalszczyźnie jest ponad 20 prywatnych wypożyczalni kajaków. Przed pandemią ich właściciele informowali, że bywały takie dni w sezonie, że brakowało sprzętu.

Atrakcją są również rejsy po jeziorach augustowskich i zabytkowym Kanale Augustowskim. Organizuje je Żegluga Augustowska, która rocznie przewozi ok. 100 tys. pasażerów. Jak poinformował wiceprezes spółki Sławomir Aleksandrowicz, tegoroczny sezon rozpoczął się dobrze. W dni powszednie wypływa na razie jeden statek, ale już w weekendy kilka.

„Jak będzie pogoda, liczymy, że na wody wypływać będą wszystkie cztery jednostki” – dodał Aleksandrowicz.

Podkreślił, że obecnie duże zainteresowanie rejsami jest wśród Litwinów, którzy odwiedzają Polskę. Dodał, że Żegluga o 10 proc. podniosła przed sezonem ceny biletów.

Kanał Augustowski, łączący dorzecza Wisły i Niemna, to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską. Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał ma 102 km, z czego 80 km w Polsce. Zbudowano na nim 18 śluz – w naszym kraju 14. W 1968 roku Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki.(PAP)

Red. M.L.

Fot. PAP/Jerzy Ochoński / Podlaskie24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy