Tykocin Pomnikiem Historii

Na placu Czarnieckiego w Tykocinie odsłonięto pamiątkową tablicę potwierdzającą nadanie miastu tytułu Pomnika Historii

Tykocin jest najstarszym miastem historycznym na Podlasiu. Tytuł Pomnika Historii otrzymał jako czwarty obiekt w województwie.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków. Tytuł jest przyznawany obiektom o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Ustanawia go Prezydent RP specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Niezwykłe walory przyrodnicze oraz zabytkowa architektura wyróżniają Tykocin, dlatego zostały docenione przez Prezydenta RP. Andrzej Duda przyznał miastu tytuł Pomnika Historii. Z tej okazji w piątek, 24 czerwca, odsłonięto pamiątkową tablicę.

 

Przestrzeń między rzeką Narew, ulicą Zagumienną, dawnym klasztorem bernardynów i dwoma cmentarzami – rzymskokatolickim i żydowskim to obszar, który został objęty ochroną. Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz podkreślił, że jest to dopełnienie starań mieszkańców oraz włodarzy Gminy Tykocin.

– Te starania doprowadziły do historycznego momentu. Za chwilę odsłonimy tablicę pomnika historii. Nie ma rozwoju gospodarczego bez dbania o naszą przeszłość, czyli o dziedzictwo kulturowe, ale też o zabytki – mówił.

Układ ulic z XV wieku

Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński przytoczył słowa z rozporządzenia Prezydenta RP, w którym podkreślono, że tytuł „Tykocin – historyczny zespół miasta” został przyznany ze względu na wartości artystyczne, historyczne, naukowe, kulturowe, przestrzenne i krajobrazowe. Zaznaczył, że jest to ogromna duma i prestiż, ale także obowiązek.


– To dbałość o układ przestrzenny miasta, o przestrzeń publiczną, o te ulice, które są brukowane, a nie asfaltowane, o architekturę. Położenie nad Narwią, ciągi komunikacyjne przeszywające całe miasto i uliczki, które zachowały się w takim układzie jak były prawie od 1425 r., to jest to, co sprawia, że zostaliśmy dostrzeżeni. Dla nas jest to ogromne wyróżnienie – mówił burmistrz.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy wzięli udział w konferencji „Podlaskie Pomniki Historii”.

W staraniach o zachowanie dziedzictwa kulturowego gminę wspiera samorząd województwa. Dofinansował powstawanie bulwarów i ścieżki edukacyjnej nad Narwią oraz remont kościoła Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie. W planach jest także targowisko ze strefą zieleni, miejscami do relaksu i zabaw dla najmłodszych. To przedsięwzięcie także otrzymało wsparcie w wysokości 1 mln zł.

Tykocin jest najstarszym miastem historycznym na Podlasiu. Tytuł pomnika historii otrzymał jako czwarty obiekt w województwie. Wcześniej zdobyły go także: zespół kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku, meczety i mizary w Bohonikach i Kruszynianach oraz Kanał Augustowski.

 

 

Red. M.L.

Fot. Mateusz Duchnowski / UMWP

Na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy