Konkurs dla rolników „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

W województwie podlaskim z każdym rokiem zmniejsza się liczba wypadków w rolnictwie. To zasługa m.in. akcji prowadzonej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Chodzi o „Ogólnopolski Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Konkurs realizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Gospodarzy, którzy zgłosili się do konkursu, odwiedza komisja złożona m.in. z pracowników KRUS-u i Inspekcji Pracy. Inspektorzy wskazują, jakie zagrożenia są w gospodarstwie, i jak je można zlikwidować. Ma to zachęcić rolników do poprawy bezpieczeństwa w gospodarstwach.

Z naszą kamerą towarzyszyliśmy komisji konkursowej podczas wizytacji w gospodarstwie Państwa Izy i Marka Sakowskich ze wsi Spiczki w powiecie bielskim, w gminie Orla.

Prowadzimy gospodarstwo rolne o profilu roślinnym na areale 100 hektarów. Produkujemy rzepak ozimy, pszenicę i słonecznik – mówi Marek Sakowski.

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne zorganizowano po raz 19.

We wszystkich poprzednich edycjach udział wzięło ponad 21 tys. gospodarstw indywidualnych.

Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w nim mogą brać właściciele zarówno dużych, jak i małych gospodarstw rolnych o różnych profilach produkcji.

Rolnicy biorąc udział w konkursie, mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych. Ich gospodarstwa poddawane są profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia związane z wypadkami i chorobami zawodowymi. Przy okazji rolnicy mogą zdobyć cenne nagrody.

– mówi Bartłomiej Królik, główny specjalista ds. rolnictwa Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku.

Zastosowanie się do rad i uwag komisji konkursowej przyczynia się do wyeliminowania wielu zagrożeń w środowisku rolniczej pracy, a tym samym do zmniejszenia ryzyka wypadków i chorób zawodowych rolników oraz ich rodzin.

Współorganizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. XIX Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Etap wojewódzki konkursu zakończy 8 lipca 2022 r.

Na przełomie lipca i sierpnia zaplanowana jest wizytacja gospodarstw finałowych.

 

 

Array

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

KRUS

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy