Uniwersytet zbuduje obserwatorium z planetarium i bibliotekę

 Obie inwestycje są związane z planem połączenia większości jednostek uczelni w nowym kampusie przy ul. Ciołkowskiego.

Dziś symboliczne czeki przywiózł na Uniwersytet w Białymstoku podlaski poseł Jacek Żalek. To dotacje na inwestycje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

,,Marką regionu nie jest przemysł, ale naukowcy, którzy stale odnoszą sukcesy, niejednokrotnie prześcigając badaczy z ośrodków z wieloletnimi tradycjami.„- powiedział podlaski poseł.

UwB z nowoczesną biblioteką i planetarium 

4,1 miliona złotych otrzymał Uniwersytet w Białymstoku. Uczelnia niebawem rozpocznie budowę nowoczesnej biblioteki i planetarium. I to właśnie obserwatorium astronomiczne będzie sfinansowane z dotacji ministerstwa.

,,Z jednej strony będzie to miejsce, w której naukowcy z całego świata będą mogli prowadzić badania, z drugiej ma być otwarte dla zwiedzających, tak by każdy mógł podpatrywać kosmos” – mówił na konferencji rektor UwB profesor Robert Ciborowski.

Planetarium ma być gotowe za rok

Wraz z biblioteką uniwersytecką powstanie na terenie kampusu uczelni przy ulicy Ciołkowskiego – w sumie oba budynki pochłoną prawie 38 milionów złotych.

Planowane terminy zakończenia prac:
– Biblioteka Uniwersytecka – do 28 lutego 2021 r.

– Obserwatorium – do 31 marca 2020 r.

oprzedni gmach Biblioteki Uniwersyteckiej wraz z siedzibą rektoratu (mieściły się przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie) jesienią 2014 r. kupił od UwB samorząd województwa.

 

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy