W gminie Ciechanowiec otwarto Centrum opiekuńczo-mieszkalne

Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, obok różnego rodzaju codziennego wsparcia, powinny mieć także zapewnioną możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb

W tym celu Gmina Ciechanowiec utworzyła Centrum opiekuńczo-mieszkalne w miejscowości Koce-Schaby, na które otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Placówka oferuje 17 miejsc.

– Jest to kolejne Centrum opiekuńczo-mieszkalne na terenie naszego województwa. Myślę, że wiedziemy prym w kraju pod tym względem. Co roku mamy więcej złożonych wniosków niż przewiduje MRiPS – to dobrze świadczy o samorządach i ich aktywności, które zauważają potrzeby swoich mieszkańców – mówił wojewoda podlaski. – Jestem przekonany, że ośrodek w Kocach-Schabach będzie ważnym miejscem integracji społecznej – dodał.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Kocach-Schabach ma 17 miejsc: 2 pobytu całodobowego i 15 dziennego. Jego podopieczni – osoby z niepełnosprawnościami – oprócz różnorodnego wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych, będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.

– Będziemy się starać zadbać o potrzeby naszych mieszkańców, obserwując, słuchając i podchodząc indywidualnie do każdej z osób. Planuję dbanie nie tylko o zdrowie, ale także o aspekt społeczny i kulturowy – udział w wyjazdach, warsztatach. Planujemy organizację pierwszego zjazdu COM z województwa podlaskiego, by m.in. usprawnić nasze działania – poinformowała kierownik placówki Ewa Kaczyńska.

Gmina Ciechanowiec otrzymała dofinansowanie na utworzenie COM z Funduszu Solidarnościowego obsługiwanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w kwocie 2 393 860 zł. Dołożyła ponad 168 tys. zł. Ośrodek powstał w budynku dawnej szkoły. Podopieczni mogą korzystać z dogodnej infrastruktury, takiej jak sale do zajęć z opiekunami, jadalni, kuchni, sali rehabilitacyjnej. Dodatkowo w czasie pobytu uczestnicy będą mieli zapewniony ciepły posiłek.

– Zbudowaliśmy również wiatę, która będzie służyła do odpoczynku i relaksu. (…) Gmina Ciechanowiec była przez wiele lat białą plamą na mapie realizacji potrzeb społecznych, była również niedoinwestowana w tym zakresie. Na początku kadencji postanowiłem pochylić się nad problemami osób słabszych, starszych, niepełnosprawnych. Bardzo pomagają w tym rządowe programy – podkreślał burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki.

W województwie podlaskim działają do tej pory trzy COM: w Daniłowie Dużym (Gmina Łapy), Putkowicach Nadolnych (Gmina Drohiczyn) oraz w Perlejewie.Array

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy