W Gminie Nowe Piekuty powstały przedszkola i żłobki z rządowym dofinansowaniem

Prawie 10 mln zł z pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymała Gmina Nowe Piekuty na budowę przedszkoli ze żłobkami w Jabłoni Kościelnej i Nowych Piekutach

W piątek (29.09) odbyło się oficjalne otwarcie placówek, w którym wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Samorząd otrzymał także wsparcie na zakup wyposażenia z programu Maluch+ w wysokości ponad 1,5 mln zł.

– Gminy wiejskie, małe miasteczka miały ograniczone możliwości rozwoju opieki przedszkolnej czy żłobkowej. Dzięki takim program, jak Maluch+, dzięki rządowego dofinansowaniu, jak to z Polskiego Ładu, ale w przypadku Gminy Nowe Piekuty – także dzięki wsparciu od samorządu Województwa Podlaskiego, powstały piękne obiekty o wysokim standardzie. Jestem pod wrażeniem – mówił wojewoda podlaski. – To bardzo ważne, by dzieci w małych miejscowościach miały takie same warunki, jak w miastach – dodał.

Przedszkole łącznie ze żłobkiem „Wesoły Promyk” w Nowych Piekutach jest częściowo 2-kondygnacyjne, połączone z istniejącym budynkiem szkoły podstawowej. Winda zapewnia bezpośredni dostęp do wszystkich pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajdują się cztery sale przedszkolne, jedna sala żłobkowa, stołówka z zapleczem kuchennym z funkcją wydawania posiłków i cateringu oraz pozostałe pomieszczenia sanitarno-higieniczne.

– To historyczna chwila dla społeczności lokalnej Gminy Nowe Piekuty, o której bardzo marzyłem – w końcu mamy miejsca opieki nad najmłodszymi mieszkańcami – podkreślał wójt Marek Kaczyński. Poinformował, że w pomieszczeniach przedszkolnych będą prowadzone 4 oddziały dla dzieci w wieku 3-5 lat. W każdej z 4 sal może przebywać grupa dzieci do 25 osób. Z kolei w części żłobka będzie prowadzony jeden oddział dla dzieci w wieku do lat 3.

Dzieci będą korzystały z zajęć fizjoterapeutycznych, z psychologiem i logopedą. Łączny koszt budowy przedszkola w Nowych Piekutach wynosi 6 318 472 zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład to  5,1 mln zł, natomiast wkład własny pokryło wsparcie od samorządu Województwa Podlaskiego oraz dodatkowej subwencji.

Placówka w Jabłoni Kościelnej

W piątek (29.09) władze Gminy Nowe Piekuty oficjalnie otworzyły także przedszkole ze żłobkiem „Baśniowy Gaj” w Jabłoni Kościelnej. Inwestycja kosztowała 5 987 312 zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wyniosło  4 675 000 zł, natomiast wkład własny także w tym przypadku pokryło wsparcie Województwa Podlaskiego oraz dodatkowa subwencja.

W przedszkolu będą prowadzone 3 oddziały przedszkolne w zakresie opieki nad dziećmi w wieku 3-5 lat oraz sala żłobkowa. Przedszkole jest parterowe, połączone łącznikiem z istniejącą halą sportową.

1,5 mln zł z programu Maluch+

Gmina Nowe Piekuty otrzymała także dofinansowanie z tegorocznej edycji programu Maluch+ na utworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w wysokości 1,5 mln zł. Środki przeznaczyła realizację placów zabaw dla dzieci, prace adaptacyjne i wyposażeniowe w niezbędne pomoce dydaktyczne i zabawki żłobki działające w Nowych Piekutach i Jabłoni Kościelnej.

 

 

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy