W Różanymstoku powstanie Branżowe Centrum Umiejętności

To nowość w systemie oświaty, wykraczająca poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego

W Różanymstoku, przy Branżowej Szkole Specjalnej I stopnia, powstanie Branżowe Centrum Umiejętności, w którym uczniowie będą się specjalizowali w przemyśle meblarskim.

11 września symboliczny czek na utworzenie placówki wręczył Towarzystwu Salezjańskiemu, które prowadzi Szkołę, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w obecności wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zamierza otworzyć w kraju 120 nowoczesnych branżowych centrów umiejętności w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego.

– Chcemy doprowadzić do wzmocnienia kształcenia zawodowego nie tylko przez inwestycje w placówki już istniejące, ale poprzez powołanie zupełnie nowego typu miejsc, stąd dzisiaj tu obecność przedstawicieli Towarzystwa Salezjańskiego, które jest jednym z liderów projektu, ale i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, która jest jego partnerem i to jej pracownicy będą uczyć praktycznych umiejętności – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski.

Wśród dziedzin, w których powstaną centra, znajdą się także branże kluczowe dla rozwoju przemysłu, w tym m.in. automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, energetyka odnawialna, transport, spedycja i logistyka czy przetwórstwo spożywcze.

Dzięki zaangażowaniu branż, projekty te połączą w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewnią trwałą współpracę pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami. Kwota przeznaczona na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach konkursu to ponad 1,4 mld zł – środki mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy, obecnie konkurs jest prefinansowany ze środków krajowych z Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

Pierwsze BCU w Podlaskiem

W Różanymstoku za 14 mln zł powstanie Centrum Umiejętności branży meblarskiej. Będzie działać przy Specjalnej Szkole Branżowej I stopnia, która wchodzi w skład Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego im. św. Jana Bosko, prowadzonego przez Towarzystwo Salezjańskie.

 Od początku naszego zgromadzenie salezjańskie jest utożsamiane i znane z kształcenia zawodowego i szkół technicznych. Oferujemy młodemu człowiekowi integralny rozwój. Troszczymy się o jego duchowość, intelekt, ale uczymy też konkretnego zawodu – mówił ks. dr Tadeusz Jarecki, przełożony Towarzystwa Salezjańskiego – Inspektorii św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Salezjanie prowadzą 1845 szkół technicznych i kształcenia zawodowego w 108 krajach, do których uczęszcza ponad 1,2 mln osób. Zdecydowana większość uczniów dobrze odnajduje się na rynku pracy. W Różanymstoku uczniowie nabędą umiejętności w zakresie stolarstwa i tapicerstwa.

– To na pewno będzie nowoczesne i świetnie działające centrum edukacji zawodowej młodych ludzi. Mamy w naszym regionie tradycje meblarskie już zakorzenione, mam nadzieję, że to będzie impuls, żeby ta gałąź przemysłu jeszcze bardziej się rozwijała – podkreślał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. – Myślę, że ta nowatorska inicjatywa MEiN to też wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowisk gospodarczych – dodał.

 

 

Red. M.L.

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy