Wasilków. W rejonie zalewu powstaje nowoczesny kompleks z atrakcjami

Okolice Zalewu w Wasilkowie zmienią się nie do poznania

Powstanie tam nowoczesny kompleks z bogatym wachlarzem funkcji i atrakcji – informuje wasilkowski magistrat.

Od kilku miesięcy trwają prace na północnym nabrzeżu zalewu – od strony ul. Jurowieckiej. Całość prac stanowi największą inwestycję o charakterze rekreacyjnym w historii gminy Wasilków.

– Przedefiniowaliśmy spojrzenie na zalew – mówi burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz. – To jak on wyglądał wcześniej od strony ulicy Białostockiej, to niszczejące pomosty i ograniczona przestrzeń. Moim zdaniem cześć południowo – wschodnia jest znacznie mniej atrakcyjna niż ta część północno-zachodnia od strony Jurowieckiej i to z wielu przyczyn. Jest tu więcej miejsca, jest spokojniej, jest tu też ładniejszy widok, ale przede wszystkim są tu większe możliwości na rozwój tego miejsca, chociażby na budowę parkingów. Powstanie tutaj największa w skali całej gminy plaża, fantastyczny plac zabaw dla dzieci, tężnie solankowe, wypożyczalnia kajaków wraz z toaletą. 

Ze względu na dwa źródła pozyskanych środków zewnętrznych obecne prace stanowią dwie odrębne inwestycje. Jak informuje wasilkowski magistrat pierwszą część poza zagospodarowaniem terenu stanowi budowa m.in. wypożyczalni sprzętu wodnego, największej w gminie plaży miejskiej oraz tężni solankowej. W ramach zadania zostaną wykonane również m.in.: pływające fontanny, boiska do siatkówki plażowej, pomosty stałe oraz pływające, mała gastronomia wraz z sanitariatami, miejsca parkingowe i miejsca do cumowania kajaków.

Ta część to koszt prawie 11 mln zł z czego 9 mln pochodzi z dofinansowania.

Druga inwestycja to budowa placu zabaw, jakiego do tej pory jeszcze nie było w Wasilkowie.

Zjeżdżalnie, wieże do wspinaczki, huśtawki, hamaki, tyrolka i inne atrakcje dla dzieci. Ta część inwestycji została już zrealizowana. Jednak będzie można z niej korzystać dopiero, gdy wszystkie prace budowlane prowadzone wokół placu zostaną ukończone.
Budowa placu zabaw kosztowała prawie 1,5 mln zł z czego prawie 600 tys. podchodzi ze środków pozyskanych dzięki LGD Puszcza Knyszyńska.

Po wykonaniu pełnej modernizacji zalew ponownie stanie się wizytówką Wasilkowa i będzie jednym z najchętniej wybieranych miejsc do wypoczynku w tej gminie.

– Plany mamy na przyszłość równie ambitne. Zagospodarowanie zalewu jest podzielone na wiele etapów. Chcemy, żeby powstała tutaj wieża widokowa. Chcę doprowadzić do wybudowania kładki przez rzekę Supraśl wzdłuż tamy wodociągów. Zamierzenia są na tyle ambitne, że planujemy utworzyć bulwary wzdłuż rzeki rozpoczynające się na wysokości ulicy Dwornej. Złożyliśmy wniosek z programu Polska-Ukraina z innym naszym partnerem – z gminą Mosty Wielkie. Czekamy na jego ocenę. Wpisaliśmy również do budżetu gminy prace nad dokumentacją techniczną na stawy, więc to byłby taki wspaniały ciąg pieszo – rowerowy do spędzania czasu blisko wody i natury. To będzie coś naprawdę wyjątkowego – zapowiada burmistrz Wasilkowa.

 

Red. M. L.

Fot. UM Wasilków

Urząd Miejski w Wasilkowie

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy