Wędrówka z konikiem polskim przez Podlasie


Wędrówka z konikiem polskim przez Podlasie

Odtworzyć biedę. Tę dawną, podlaską, drzemiącą wśród puszcz i nadrzecznych mokradeł, brogów siana, wygrodzonych żerdziami pastwisk. To zadanie postawiło przed sobą Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Postawiło, i już w dużej mierze wykonało. Żywym tego dowodem są szeroko rozciągnięte wśród naturalnych krajobrazów Doliny Górnej Narwi łąki i pastwiska  – z konikami, krowami, towarzyszącymi im bocianami i koziołkującymi w powietrzu, tak jak dawniej, czajkami.

13 października PTOP zaprosił na wyprawę z konikiem polskim wzdłuż Narwi. Celem było przeprowadzenie zwierząt pomiędzy pastwiskami oddalonymi od siebie o około 15 km. Wędrówka rozpoczęła we wsi Kaniuki, dalej trasa wiodła przez malownicze Ciełuszki i Puchły, by ostatecznie doprowadzić konie w okolice wsi Trześcianka.

„Jako PTOP mamy pastwiska nad Narwią. Jest ich już ponad 300 hektarów i w związku z tym potrzebujemy dużej obsady zwierząt. Dzisiejsza akcja ma na celu przeprowadzenie stada koników polskich z tzw. wyspy Kaniuki – Koźliki na pastwiska w okolicach Trześcianki, skąd będzie nam łatwiej przewieźć je do naszej stacji terenowej w Kalitniku, gdzie zimują” – powiedziała Edyta Kapowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

By odtworzyć bogactwo ptaków, trzeba było najpierw odtworzyć biedę

Od stuleci podlaski krajobraz, szczególnie ten nadrzeczny, natura tworzyła i podtrzymywała do spółki z człowiekiem i jego ubogą, mozolną gospodarką. Biedne, podmokłe łąki i pastwiska, zalewane wiosennym przyborem rzeki, były ptasim rajem. I dopóki uprawa roli była tu prymitywna, prowadzona przy pomocy kosy, grabi i bosego pastuszka, ptaki miały tu swoje mieszkanie. Bytowały w symbiozie z człowiekiem aż do chwili, gdy zaczął on osuszać łąki, regulować rzeki, zakładać na polach uprawne łąki, a te naturalne, mokre, niedające się obrabiać maszynami, zostawiać na pastwę losu. I błyskawicznie upomniały się o nie wysokie rośliny – począwszy od trzciny i pałki, a na drzewach skończywszy. W tych warunkach ptaki zaczęły szybko znikać.

„PTOP prowadzi wypas koników polskich właśnie dla ptaków, żeby stworzyć odpowiednie siedliska dla tych gatunków, które lęgną się na ziemi. Są to ptaki siewkowe – m.in. rycyki. I ten wypas bardzo temu sprzyja. Staramy się go przywrócić. Dawniej wypas ten był tu prowadzony, w ostatnich latach jednak zanikł, a dolina rzeki zaczęła zarastać”  – tłumaczy prezes PTOP.

Koniki polskie wróciły na bagniste podlaskie łąki

Wróciły by tu żyć, a przy okazji pomóc ludziom ochronić cenne gatunki ptaków. Ta rasa doskonale radzi sobie w trudnych warunkach, na podmokłych łąkach – a w tej okolicy takich nie brakuje.

„Są odporne, nadają się na podmokłe łąki, jedzą m.in. trzcinę i turzycę, której tutaj jest najwięcej i z którą walczymy. Jest to rasa pierwotna. Drugi cel to zachowanie tej rasy, ponieważ jest ona wpisana w Programie Ochrony Zasobów Genetycznych” – podkreśla Edyta Kapowicz.

Z miłości do koni i ptaków

W niedzielnej akcji przeprowadzania koni pomiędzy pastwiskami wzięło udział ponad dwudziestu wolontariuszy PTOP.

„Jestem tu też dla siebie, ponieważ bardzo lubię i konie i ptaki. A ta akcja łączy te dwie rzeczy. Te tereny to jest moja miłość. Nie trzeba mnie tutaj zapraszać. Wracam tu jak do siebie, chociaż pochodzę z Warszawy. Wyjątkowe jest samo miejsce, ale i ludzie żyjący w innym rytmie, z innym nastawieniem do siebie nawzajem, do natury, do zwierząt, do życia ogólnie. W dzisiejszych zwariowanych czasach tutaj odnajduje to, co dla mnie najważniejsze, czyli spokój” – tłumaczył Paweł, który na akcję przyjechał z Warszawy.

„Jest to dla mnie powrót do lat młodzieńczych. Dwadzieścia lat temu jeździłam konno, miała dużą styczność z końmi. To jest sentyment, chęć powrotu, ale też chęć pomocy wolontaryjnej dla PTOP-u i poparcie ich działań” – podsumowała Marta.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

PTOP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy