XIV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Białymstoku

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dobrą okazją do zaprezentowania więzi pies-człowiek jest wystawa psów. W Białymstoku, na Stadionie Miejskim trwają dwudniowe (w sobotę i niedzielę 21 i 22 sierpnia) zawody, na których polscy i zagraniczni hodowcy, mogą pochwalić się swoimi czworonogami. Impreza została zorganizowana przez białostocki oddział Polskiego Związku Kynologicznego. 

To już czternasta wystawa psów rasowych

W tym roku do zawodów właściciele zapisali około 2 000 psów.

W tej chwili popularnymi psami tak jak zwykle są owczarki niemieckie, ale też różne rasy ozdobne” mówi nam Ryszard Gęsinowski wiceprzewodniczący ds. Organizacyjnych w białostockim oddziale Polskiego Związku Kynologicznego.

Poza wilczurami nie brakowało samojedów, szpiców (miniaturowych, wilczych), psów rasy shiba, akita, shih – tzu, boston terrier.

Kupowanie  „maskotek” do domu jest w tej chwili bardzo popularne.- dodaje Ryszard Gęsinowski. Zaznaczył też, że takie czworonogi nie są łatwymi okazami do hodowli. 

Finał pierwszego dnia wystawy

W sobotnim finale wyłoniono m.in. najpiękniejszego psa użytkowego, najpiękniejsze szczenię, najpiękniejszą parę psów, grupę hodowlaną. Wybrano też najlepszego psa białostockiego oddziału oraz najpiękniejszego weterana.

Jak powiedział Ryszard Gęsinowski, udział w takich zawodach jest konieczny, by móc zająć się hodowlą psów

– „Każdy pies, żeby być hodowlanym, musi zaliczyć minimum 3 wystawy, międzynarodową i dwie krajowe”. – informuje nas organizator.

Taka wystawa spełnia też funkcję edukacyjną

 Uczestnicy i widzowie  na wystawie mogą porozmawiać z profesjonalnymi hodowcami psów o zaletach i wadach danej rasy.

 To ważne, bo przecież  psami trzeba zająć się w odpowiedni sposób.

W Polsce jest dużo tzw. pseudohodowli prowadzonych przez ludzi nieposiadających do tego ani uprawnień, ani wiedzy.

W nielegalnych hodowlach psy są trzymane w złych warunkach.  Suki są nadmiernie eksploatowane, a szczenięta mogą mieć wady genetyczne.

Jak poznać zwierzę z pseudohodowli? Na portalach aukcyjnych drogie rasy psów są wystawiane za darmo. W rzeczywistości nikt ich nie rozdaje, bo dopiero w wiadomości prywatnej właściciel oferuje cenę zaniżoną względem rynkowej. Na wystawie spotkamy tylko prawdziwie rasowe psy i ,,rasowych” hodowców.

Wystawę psów można odwiedzić także w niedzielę od 10 do 17.00.

Red. Maciej Walesiuk

Fot. Maciej Walesiuk

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy