Zabłudów. Przekazanie artefaktów z grobów polskich żołnierzy przez IPN

Zabłudów. Przekazanie artefaktów z grobów polskich żołnierzy przez IPN

W Zabłudowie dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr Marek Jedynak przekazał dzisiaj zastępcy burmistrza Zabłudowa Wiesławowi Dąbrowskiemu artefakty z grobów polskich żołnierzy ekshumowanych w lipcu br. (29 lipca odbył się pochówek) przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Podpisano protokół przekazania, a następnie złożono je do jamy grobowej pod budowanym tam nagrobkiem. Na miejscu odmówiono również modlitwę w intencji poległych.

W skrzyni złożono:- Hełmy Adrian wz. 15;- Hełm wz. 31;

– Przedmioty metalowe – w tym haki kurtki mundurowej do podtrzymywania pasa, klamry od pasków;

– Guziki wojskowe;

– Fragmenty tkanin – pozostałości munduru wojskowego, na jednym naramienniku zachował się stopień wojskowy;

– Medaliki, krzyż;

– Paciorki od różańca, itd.

Przypominamy, że w dniach 25 – 29 lipca 2022 roku na cmentarzu pw. św. Krzyża w Zabłudowie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził, zgodnie z decyzją Wojewody Podlaskiego, prace poszukiwawcze w obrębie pomnika upamiętniającego żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w walkach z Niemcami we wrześniu 1939 r. W ich wyniku odnaleziono szczątki 12 osób.

Znajdowały się tam również artefakty stanowiące elementy wyposażenia wskazujące, że istotnie we wskazanej lokalizacji pochowano rodzimych wojskowych, którzy ponieśli śmierć podczas wspomnianej wojny obronnej. Świadczą o tym odkryte tamże hełmy Adrian (najpewniej wz. 15; używane powszechnie przez naszą kawalerię do kampanii wrześniowej włącznie), pojedynczy hełm wz. 31 krajowej produkcji (tzw. „Salamandra”) oraz liczne guziki z orzełkami polskimi. Niestety nie natrafiono na żadne przedmioty, które pozwalałyby na ustalenie tożsamości któregokolwiek z pogrzebanych ludzi. W miejscu pochówku nie pozostał przede wszystkim ani jeden nieśmiertelnik.

Przy szczątkach jednego z pochowanych odkryto naramiennik z dystynkcją w formie gwiazdki, co oznaczało, iż poległy nosił stopień podporucznika.

Red. OKO

Fot. Natalia Krzywicka IPN

IPN

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy