Zabytki zatrzymane przez celników trafiły do muzeów- zdjęcia

O dwie zabytkowe ikony i średniowieczny grot włóczni wzbogaciły się zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Przedmioty zostały przechwycone w 2018 roku przez celników podczas próby ich przemytu na przejściach granicznych w Bobrownikach i Połowcach.

Oficjalne przekazanie zabytków przez podlaską KAS odbyło się we wtorek 5 marca w siedzibie Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku.

,,Ciemną stroną jest oczywiście przemyt, ale tą jaśniejszą, dzięki działaniom KAS, jest to, że możemy zasilić muzea cennymi obiektami, które będą mogły cieszyć oczy wszystkich obywateli. – powiedział podczas spotkania Wojciech Orłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Szkoda, żeby tak cenne obiekty były deponowane. Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, co się działo kiedyś.  To jest możliwość przedstawienia tej historii wszystkim obywatelom.(…) Takie działania służą popularyzacji dóbr kultury, ale też Krajowej Administracji Skarbowej”. – dodał.

Pomysłowość przemytników nie zna granic

Dwie XIX-wieczne ikony pochodzące z Rosji przedstawiające wizerunek Boga Ojca z Duchem Świętym oraz Narodzenie Bogarodzicy funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach znaleźli podczas szczegółowej kontroli opla kierowanego przez 52-letniego Białorusina w styczniu ubiegłego roku. Jedna z nich ukryta była w opakowano po czekoladkach, druga znajdowała się w specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce.

Przemyt wczesnośredniowiecznego grotu włóczni udaremnili funkcjonariusze KAS z Bobrownik w marcu 2018 roku.

Zabytek mundurowi znaleźli w skrzynce narzędziowej znajdującej się w bagażniku fiata kierowanego przez 54-letniego obywatela Białorusi.

Podczas dzisiejszego spotkania w siedzibie Podlaskiego Urzędu Skarbowego dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski oficjalnie przekazał ikonę z wizerunkiem Boga Ojca z Duchem Świętym oraz grot włóczni Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku.

,,Jest to dla nas dobre doświadczenie – zarówno ze względów muzealnych, kolekcjonerskich, ale też obywatelskich, bo świadczy o sprawności działania instytucji do tego powołanych. Pochodząca z ikonostasu ikona z wizerunkiem Boga Ojca, datowana na przełom XIX i XX wieku, zasili zbiory Muzeum Ikon i znajdzie się w zespole ikon, na który składają się wizerunki świątynne. Drugi przedmiot, średniowieczny grot, trafi do zbiorów Działu Archeologii naszego muzeum.” – wyjaśniał Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Ikona Przedstawiająca Narodzenie Bogarodzicy wzbogaci natomiast kolekcję Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

,,Dzisiejsza inicjatywa bardzo mnie cieszy. Zarówno Muzeum Podlaskie, jak Muzeum Diecezjalne, posiadają jeden nadrzędny cel – ochronę dziedzictwa kultury, sztuki i udostępnianie tego turystom i tym wszystkim, którzy pragną spotkać się z różnym wymiarem sztuki sakralnej i nie tylko. Ta ikona wzbogaci zbiór ikon, który posiadamy. Póki co jest on niewielki,  dlatego też cieszę się, że trafia do nas”.  – podkreślał ks. Tomasz Grabowski,  dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Artefakty będą musiały przejść konieczną konserwację i dopiero wtedy zostaną pokazane publiczności. Oprócz przekazanych dziś ikon i grotu włóczni, w ostatnich latach zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zasiliły przekazane przez białostocką KAS średniowieczne bojowe czekany, szable i hełm, osiemnastowieczne rosyjskie monety oraz biżuteria z epoki brązu.

 

Zobacz także:Hajnówka. Podlaska KAS zatrzymała podrobione zabawki

Red. Red. Marta Śliwińska

Fot. Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy