Zagroda pokazowa żubrów w Kopnej Górze ma być gotowa do końca roku

Jej otwarcie dla turystów i zwiedzających najpierw zapowiadano do końca września, teraz otwarcie zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze koło Supraśla leśnicy i przyrodnicy planują do końca tego roku.

Będzie tam można oglądać z bardzo bliska nawet do dziesięciu żubrów. Zwierzęta pojawią się w połowie grudnia.

Planujemy otwarcie zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze jeszcze w tym roku. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Obecnie trwa odbiór inwestycji, dopiero potem zostaną wsiedlone tam żubry, przy czym zwierzęta będą musiały przejść aklimatyzację – informuje nasz portal  Jarosław Krawczyk rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Zagroda będzie obejmowała teren ok. 20 ha i powstanie przy dawnej kolejce wąskotorowej. Jest podzielona na część pokazową, hodowlaną i zaplecze gospodarcze.

Koszt inwestycji to ponad 15 milionów. Część dofinansowano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W części pokazowej powstały już specjalne kładki, z których będzie można podziwiać króla puszczy. Są już gotowe wieże widokowe i obszerne wybiegi.

Mieliśmy kłopoty techniczne z budowę zjazdu z drogi powiatowej, potem przedłużył się odbiór techniczny zagrody. Teraz czeka nas najważniejsze zadanie: sprowadzenie żubrów z pięciu różnych ośrodków hodowlanychmówi portalowi Podlaskie24.pl Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl.

Kwestia przygotowań do sprowadzenia zwierząt jest dość skomplikowana

Wymaga badań, które muszą być wykonane na 2-3 tygodnie przed przyjazdem.Ważne są tylko miesiąc.  Potem uśpienie i przewóz. Wcześniej przyjedzie do Kopnej Góry profesor SGGW Wanda Olechno, żeby ocenić czy jest zachowany dobrostan zwierząt. Jak się z tym uporamy, a musimy to zrobić do końca roku wtedy pomyślimy o udostępnianiu zagrody turystom i mieszkańcom województwa podlaskiego  – dodaje na koniec Krzysztof Łaziuk.

 

Zobacz też : Powstaje zagroda pokazowa w Kopnej Górze

Zobacz nasz film o zagrodzie pokazowej:

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24. pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy