Białowieski Park Narodowy apeluje do mieszkańców okolicy by nie wabili żubrów

Białowieski Park Narodowy apeluje do mieszkańców okolicy by nie wabili żubrów

 

Nie bądźmy obojętni gdy ktoś celowo zwabia zwierzynę w pobliże domostw! Z takim apelem wyszedł do mieszkańców Białowieski Park Narodowy. 

 

W okresie jesienno – zimowym odżywają złe praktyki wabienia dzikich zwierząt karmą w pobliże domów. W okresie niedostatku pokarmu zwierzęta stają się mniej płochliwe i bardziej skore do zbliżania się do osad i korzystania z wykładanej im karmy.

Tymczasem reklamowanie agroturystyk poprzez takie wabienie zwierzyny i zdjęcia z karmienia np. żubrów przy domu czy wręcz z ręki (!) nie jest świadectwem miłości gospodarza do przyrody, ale tego, że wykorzystuje ją, by ściągnąć więcej turystów i – mówiąc wprost – „nabić sobie kabzę”.

Miejsce żubra nie jest w ogródku, ale z daleka od ludzkich siedzib.

Zwabianie dzikich zwierząt w pobliże ludzkich osad to stwarzanie zagrożenia dla ludzi i samego zwierzęcia. Zatraciwszy – z winy człowieka – lęk przed ludźmi, żubr może zaatakować osobę, która podeszła zbyt blisko, a więc okaże się „agresywny”, a stąd już tylko krok do wydania na niego wyroku– apelują pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego  w internecie. 

Ten apel jest prawdopodobnie związany z wypadkiem do którego doszło w niedzielę 12 listopada w Starym Masiewie. Kierowca wojskowej ciężarówki zabił żubra, który wtargnął na jezdnię. Oburzyło to internautów, zwłaszcza, że świadkowie wydarzeń zamieścili zdjęcia towarzysza padłego żubra.  Ten wygląda jakby przejął się jego losem i nie chciał zostawić.

Stare Masiewo. Wojskowy samochód uderzył w żubra

Żandarmeria Wojskowa, która badała sprawę nie stwierdziła winy kierowcy i uznała to za nieszczęśliwy wypadek.

Red. OKO

Fot. M. Krzysiak / Białowieski Park Narodowy /Julita Toczyska/Rafał Maślak

Białowieski Park Narodowy

1 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy