14 września w Supraślu odbędzie się VI OnkoRun – rozpoczęły się zapisy

14 września w Supraślu k. Białegostoku pacjenci chorzy na raka, ich rodziny i przyjaciele, a także osoby, które pokonały tę chorobę spotkają się na VI OnkoRun – poinformowali w piątek organizatorzy na konferencji prasowej w Białostockim Centrum Onkologii

To impreza wspierająca chorych i promująca zdrowie.

OnkoRun organizuje szpital Białostockie Centrum Onkologii we współpracy z samorządem województwa podlaskiego, Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem przy BCO oraz Fundacją Tworzywa. W piątek rozpoczęły się zapisy, które odbywają się drogą elektroniczną. Dane są w mediach społecznościowych.

OnkoRun to także spotkanie poza szpitalem pacjentów, personelu medycznego, wszystkich, którzy wspierają chorych w leczeniu. Będzie można wziąć udział w spacerze lub w biegach na kilku dystansach.

My jako Białostockie Centrum Onkologii wychodzimy poza mury szpitalne i chcemy pokazywać jak ruch jest istotny w procesie leczenia, dlatego też przy udziale i przy ogromnym zaangażowaniu organizacji pozarządowych i organu założycielskiego organizujemy ten VI OnkoRun do czego serdecznie zapraszam” – powiedziała dyrektor BCO dr nauk o zdrowiu Magdalena Borkowska.

Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym dodał, że OnkoRun pokazuje, że BCO kompleksowo zajmuje się pacjentami chorymi na raka, ale wspiera także ich rodziny. Dodał, że OnkoRun pokazuje, że „rak to nie wyrok”, że można z tą choroba wygrać.

„Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w powrocie do zdrowia” – dodał Prokorym.

Przewodniczący Stowarzyszenia do Walki z Rakiem przy BCO dr Piotr Skalij dodał, że ruch to także jeden z ważnych elementów profilaktyki chorób nowotworowych, a na OnkoRun będzie promowane zdrowie, bo rak to choroba, która jest potencjalnie uleczalna.

„Wszystko jest w naszych rękach (…) Ten bieg też wskazuje na to, że z tą chorobą można walczyć” – powiedział Skalij.

W imprezie wezmą udział pacjenci, osoby, które wyzdrowiały.

„Na wszystkich kongresach naukowych w tej chwili mówi się o aktywności fizycznej, nie tylko o jej roli w profilaktyce, ale również o tym, że ma ona znaczenie w procesie zdrowienia” – powiedziała Elżbieta Potentas z Fundacji „Pierwsi dla piersi”.

Dodała, że właśnie dlatego zachęcają pacjentów onkologicznych do różnych form ruchu jakie tylko są możliwe. BCO organizuje np. spacery dla zdrowia.

Podczas OnkoRun odbędzie się 2,5 km spacer dla osób chorych, który mogą odbyć z medykami, osobami wspierającymi oraz biegi na dystansach 5 i 10 km – poinformowała Magdalena Matejczuk z Fundacji Tworzywa.

Wicemarszałek województwa Wiesława Burnos dodała, że zobowiązuje się do utworzenie trzech drużyn z udziałem władz, które wezmą udział w OnkoRun, aby być z pacjentami.(PAP)

Red. M. L.

Fot. OnkoRun

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy