Białystok. Ruszyła kampania „Żółta kanapa” podejmująca temat zdrowia psychicznego

Jak dbać o swój dobrostan, jak rodzić sobie ze stresem i swoimi emocjami, gdzie szukać pomocy – tego będzie można dowiedzieć się w ramach zainaugurowanej w środę w Białymstoku kampanii „Żółta kanapa”

Złożą się na nią podcasty, spotkania, rozmowy ze specjalistami, a także poradnik.

Kampania „Żółta kanapa”, która skierowana jest przede wszystkim do kobiet, to inicjatywa Białostockiej Rady Kobiet przy prezydencie miasta, a zrealizowana przez miasto wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, podlaskim oddziałem NFZ, Pracownią Psychoterapii i Psychoedukacji Integra oraz Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszania Klanza.

Jak powiedział w środę na konferencji inaugurującej kampanię prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego kobiet, umiejętność spojrzenia w głąb siebie, zadawania pytań, ale też korzystania z pomocy koleżanek, grup wsparcia czy specjalistów. W jego ocenie, kampania ma przynieść efekty, ale nie te spektakularne czy statystyczne, ale długotrwałe, które – jak zaznaczył – „pozwolą lepiej żyć”.

„Żyjemy w bardzo niespokojnych, trudnych, ciężkich, stresogennych czasach. Dane, statystki pokazują, że dobrostan psychiczny jest dla bardzo dużej części społeczeństwa w tej chwili ogromnym wyzwaniem, trudnym do pokonania” – mówiła o powodach zainicjowania „Żółtej kanapy” przewodnicząca Białostockiej Rady Kobiet Anna Augustyn.

Wyjaśniła, że tytułowa żółta kanapa jest symbolem „dialogu, spotkań, rozmowy, gdzie każdy może poczuć się wysłuchany i zrozumiany”. Podkreśliła, że poprzez kampanię organizatorzy chcą przełamywać stereotypy, otwierać na rozmowę o emocjach, edukować społeczeństwo, że zdrowie psychiczne jest ważne i trzeba o nie dbać.

W ramach kampanii przygotowano specjalną edycję miejskiej gazety poświęconą temu tematowi, a także poradnik jak szukać wsparcia. W mediach społecznościowych będą ukazywać się podcasty podejmujące temat m.in. dbania o siebie, związków, współuzależnienia czy radzenia sobie z sukcesem, a wśród rozmówców znaleźli się m.in. doktor psychologii i terapeutka uzależnień Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psychiatra prof. Napoleon Waśkiewiczem z UMB czy psychoterapeutka Wioletta Kujawa-Brzezińska. Odbędą się też spotkania i dyskusje ze specjalistami.

Kujawa-Brzezińska z Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji Integra zachęcała kobiety do rozmawiania i stworzenia z „żółtej kanapy” przestrzeni do rozmów.

„To jest niezwykle ważne, żebyśmy my kobiety, ale nie tylko (…), mogły rozmawiać, mogły otwierać te tematy, które są często tematami tabu, o których nikt z nami nie chce czasami rozmawiać, a czasami rozmawiamy w przestrzeni gabinetu psychoterapeutycznego” – podkreśliła Kujawa-Brzezińska.

Psychoterapeutka z Centrum Pomocy Dzieciom Anna Czerniakiewicz wskazała, że centrum wspiera także rodziców, kobiety w kryzysie macierzyństwa, posiadania dziecka wychodzącego z domu czy dziecka, które ma trudności emocjonalne.

„Chcemy promować to jako naturalny proces, który przechodzimy w trakcie życia, kryzysy, trudności, stany obniżonego nastroju to jest coś, co jest naszą codziennością” – powiedziała.

Partnerzy kampanii podkreślali jak ważne jest dbanie w dzisiejszych czasach o swój dobrostan, mówienia o swoich problemach, a także korzystanie z pomocy specjalistów.

„Ta inicjatywa będzie świetnym pretekstem do tego, by przypomnieć, że nie musimy żyć w przymusie pokazywania światu jak jesteśmy fajni, niesamowici, niepobici przez okoliczności zewnętrzne, że nie jest żadnym dramatem, a wręcz jest wysoce wskazane przyznać się do problemów, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy, to stracimy okazję do zyskania sojuszniczek i sojuszników w tej drodze w nieznane” – zaznaczył rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.

Zapewnił, że uczelnia będzie „dzieliła się” swoimi najlepszymi specjalistami.

Kierownik Kliniki Psychiatrii UMB prof. Napoleon Waszkiewicz powiedział, że podstawą do redukcji stresu jest mówienie o swoich emocjach i nie wstydzenie się tego.

„Redukcja stresu to jest redukcja rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych” – mówił.

Dyrektorka podlaskiego oddziału NFZ Anna Rzemek zwróciła uwagę, że zdrowie psychiczne to podstawa „i podwalina zdrowia fizycznego”, dlatego – jak podkreśliła – to właśnie o zdrowie psychiczne należy zadbać w pierwszej kolejności. (PAP)

Red. M.L

Fot. UM Białystok

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy