Gdzie można zobaczyć swoją e-receptę?

Gdzie można zobaczyć swoją e-receptę?

E-recepta została wprowadzona już dawno, niosąc ze sobą wiele udogodnień dla pacjentów. Nie tylko jej realizacja w aptece stała się łatwiejsza, eliminując konieczność posiadania wydruku papierowego i pilnowania jego niezgubienia. To również łatwiejszy wgląd do e-recept otrzymanych w przeszłości – również tych zrealizowanych. Gdzie można je zobaczyć?

Czym jest e-recepta i jak ją otrzymać?

E-recepty są dokumentami cyfrowymi, które wprowadzono w Polsce w związku z cyfryzacją służby zdrowia już jakiś czas temu, zastępując wersje papierowe. Są to dokumenty o mocy prawnej, które umożliwiają pacjentom wykupienie w aptece leków wydawanych z przepisu lekarza. Cyfryzacja polskiej służby zdrowia nie tylko sprawiła, że niepotrzebne stały się dokumenty papierowe, z których korzystanie bywało kłopotliwe. Zastąpienie ich odpowiednikami cyfrowymi otworzyło również wiele nowych drzwi, jeśli chodzi o e-medycynę.

Obecnie wiele placówek medycznych udostępnia opcję konsultacji z lekarzem na odległość, których efektem może być e-recepta na telefon lub przez Internet, chociażby portal NaszaRecepta.pl. Zdalny kontakt z lekarzem nie wymaga wcześniejszej rejestracji i odbywa się znacznie szybciej oraz bez potrzeby wychodzenia z domu. Jeśli np. kobiecie potrzebna jest tabletka „dzień po”, recepta może trafić do niej zaledwie w minutę. Sprawdzanie i realizacja e-recepty wystawionej w ten sposób przebiega według tej samej procedury co w przypadku e-recept wystawianych stacjonarnie, gdyż są to te same dokumenty. Również kwestia tego, ile jest ważna e-recepta wystawiona w Internecie, nie powinna nikogo martwić, gdyż dokument ten podlega takim samym zasadom jak e-recepty wystawiane stacjonarnie.

Gdzie można sprawdzić swoją e-receptę?

Zaletą elektronicznych recept jest nie tylko możliwość ich wystawiania na odległość, bez kontaktu bezpośredniego na linii lekarz-pacjent. To także duże ułatwienia w realizacji recept. Dotychczas zgubienie papierowej recepty było problematyczne, gdyż pacjent nie mógł wykupić leków, a aby to zrobić w imieniu bliskiej osoby, konieczne było odbieranie od niej recepty. Wgląd do wystawionych dla siebie leków można mieć w dowolnej chwili – wystarczy dostęp do Internetu. Ponadto bez dostępu do sieci można także zrealizować e-receptę, gdyż pacjent otrzymuje SMS-em kod umożliwiający wykupienie swoich leków.


Elektroniczne recepty to również większe możliwości, jeśli chodzi o wgląd do otrzymanych dokumentów, nawet jeśli zrealizowane zostały dawno temu. Jeśli pacjent nie wykupuje leków od razu i chce sprawdzić czas ważności e-recepty lub potrzebuje przypomnieć sobie zalecane przez lekarza dawkowanie, może to zrobić w każdej chwili. Dostęp do swoich e-recept będzie mieć między innymi z poziomu profilu IKP, do którego można się zalogować przez profil zaufany lub bankowość elektroniczną. Można również korzystać z wygodnej aplikacji, w której będą wyświetlać się otrzymane przez pacjenta e-recepty. Jeszcze inna opcja to po prostu logowanie do swojej skrzynki e-mail, gdzie trafiają wszystkie wydruki informacyjne PDF wystawianych pacjentowi e-recept.

Realizacja e-recepty – co jest potrzebne?

Wykupienie leków w aptece nie wymaga obecnie dostępu do papierowej wersji recepty, co jest udogodnieniem, podczas gdy bliscy wykupują medykamenty w swoim imieniu. Odkąd została wprowadzona e-recepta, realizacja w aptece stała się uproszczona i to pacjent samodzielnie decyduje, którą z opcji wykupienia leków wybierze.

  • 4-cyfrowy kod w wiadomości SMS – aby wykupić leki, wystarczy podyktować go farmaceucie z telefonu, a następnie podać swój PESEL dla potwierdzenia.
  • Jeśli natomiast pacjent nie chce podawać numeru PESEL, a posiada dostęp do Internetu, może zalogować się w jedno ze wspomnianych wyżej miejsc, gdzie będzie mieć dostęp do swoich e-recept (IKP, aplikacja, e-mail). Tam znajdzie kod kreskowy swojej e-recepty, który wystarczy okazać do sczytania (na wydruku lub mobilnie), by wykupić leki bez dodatkowej autoryzacji.

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy