Minister zdrowia: Polskę stać na darmowe leki dla juniorów i seniorów

Nowych osób uprawnionych do darmowych leków będzie 12 milionów, w tym dzieci i młodzieży 7 milionów. Poszerzenie grupy uprawnionych oraz listy darmowych leków będzie kosztować ok. 1,5 mld zł – ujawnił w rozmowie z „Faktem” minister zdrowia Adam Niedzielski

Niedzielski pytany, kiedy zostaną wprowadzone darmowe leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, odparł: „wstępnie mówimy o pierwszym stycznia przyszłego roku”.

„Tak określiliśmy ścieżkę wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej, że w przyszłym roku zmieścimy to w budżecie NFZ” – zapowiedział.

„Nie mogę wykluczyć, że stanie się to szybciej (niż od 1 stycznia, PAP). Trwają ostatnie prace ministerstwa zdrowia. Następnie przepisy trafią do parlamentu. Wykonaliśmy symulacje, liczyliśmy różne warianty i mamy doprecyzowane główne założenia programu. Obniżamy więc górną granicę wieku przy seniorach i wprowadzamy dodatkową grupę dzieci i młodzieży do osiemnastu lat. Razem jest to około dwunastu milionów nowo uprawnionych osób. Tylko dzieci i młodzieży jest siedem milionów” – oznajmił minister zdrowia.

Jak przekazał, obecnie na darmowe leki jest wydawane ponad 800 milionów złotych rocznie.

Powiększenie grupy uprawnionych o osoby w wieku 65-75 lat oraz dzieci i młodzież oznacza zwiększenie wydatków o miliard złotych. Nieco inne leki są w grupie seniorów i inne w grupie juniorów, dlatego musimy poszerzyć listę darmowych leków. A to dodatkowe pół miliarda złotych. Cała operacja będzie więc kosztować około 1,5 miliarda złotych” – poinformował Niedzielski. Dodał, że łącznie z już wydawaną kwotą będzie to około 2,4 miliarda złotych.

Podkreślił, że rząd nie widzi problemu z potencjalnym sfinansowaniem pomysłu. Przypomniał, że co roku są zwiększane wydatki na zdrowie aż do osiągnięcia zakładanych 7 proc. PKB.

„W tym roku to 160 mld zł, a w przyszłym znowu urosną. Ze względu na efekt inflacyjny w przyszłym roku dochody ze składek bardzo dynamicznie wzrosną. W tej chwili szacujemy, że wzrost dochodów w stosunku do planu – mówię o 2023 r. – będzie wynosił co najmniej cztery miliardy” – powiedział Niedzielski. (PAP)

Red. M.L

Fot. PAP/Artur Reszko

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy