Mycie zębów zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji

Dbałość o higienę jamy ustnej ma korzystny wpływ na mózg i może zmniejszać ryzyko demencji

Do takiego wniosku doszli japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tohoku.

Z ich badań wynika, że u osób, których zęby i dziąsła są zdrowsze, jest więcej neuronów w hipokampie, czyli części mózgu istotnej z punktu widzenia zapamiętywania.

We wspomnianym badaniu wzięły udział 172 osoby, których średnia wieku wynosiła 67 lat. W chwili rozpoczęcia uczestnicy nie mieli problemów z pamięcią. Wykonano im badania dentystyczne, testy pamięci oraz skany mózgu w celu zmierzenia objętości hipokampa. Po czterech latach testy powtórzono, sprawdzono też liczbę zębów każdego uczestnika i to, czy nie ma choroby dziąseł.

U osób z łagodną chorobą dziąseł utrata zębów wiązała się z szybszym kurczeniem się lewego hipokampu, co ma kluczowe znaczenie dla zapamiętywania słów i języka. To samo zjawisko stwierdzono u osób z ciężką chorobą dziąseł, nawet jeśli zachowały więcej zębów. „Utrata zębów i choroby dziąseł, czyli stan zapalny otaczającej zęby tkanki, który może skutkować jej odpadaniem i rozchwianiem zębów. To bardzo częste dolegliwości, dlatego ocena ich potencjalnego związku z demencją była niezwykle ważna. Nasze badanie wykazało, że zdrowie jamy ustnej może mieć wpływ na obszary mózgu, które kontrolują myślenie i pamięć, co jest kolejnym argumentem, aby lepiej dbać o zęby” – stwierdził w komunikacie z badań dr Satoshi Yamaguchi z Uniwersytetu Tohoku.

Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Tohoku wykazały korelację między chorobami dziąseł i utratą zębów, a zmniejszoną ilością istoty szarej w mózgu i pogarszającą się kondycją psychiczną. Możliwe więc, że regularne wizyty u dentysty mogą pomóc w profilaktyce choroby Alzheimera. „Wyniki te podkreślają znaczenie nie tylko zachowania zębów, lecz także zdrowych dziąseł. Kontrolowanie postępu choroby dziąseł poprzez regularne wizyty u dentysty ma kluczowe znaczenie, a w razie poważnych schorzeń przyzębia warto rozważyć usunięcie zębów i zastąpienie ich odpowiednimi protezami” stwierdził dr Satoshi Yamaguchi.

Co wspólnego ma stan uzębienia z pracą mózgu? Jak argumentują badacze, żucie stymuluje przepływ krwi i tlenu w obrębie głowy, a to korzystnie wpływa na kondycję mózgu. Z kolei utrata zębów może prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych. Opisane w magazynie ”Neurology” odkrycie japońskich badaczy może okazać się bardzo istotne, bo przewiduje się, że liczba przypadków demencji na całym świecie do 2050 roku potroi się, osiągając ponad 150 milionów. Dlatego coraz większe znaczenie ma profilaktyka i promowanie takiego stylu życia, który pozwoli zachować zdolności poznawcze. A choroby dziąseł dotykają średnio co siódmą osobę dorosłą. (PAP Life)

Red. M.L.

Fot. iStockPhoto

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy