NFZ: 9 i 10 września projekt „Zdrowe Życie” zawita do Supraśla

Już 9 i 10 września projekt „Zdrowe Życie” zawita do Supraśla

W sobotę i niedzielę w godz. 10:00-19:00 w Amfiteatrze przy Placu Tadeusza Kościuszki 4 będzie działać Mobilna Strefa Zdrowia, w której mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich.

Mobilna Strefa Zdrowia to element projektu „Zdrowe Życie”, który patronatem objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda.

To druga edycja ogólnopolskiego projektu poświęconego profilaktyce zdrowotnej, przygotowanego przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz PZU S.A.

Chociaż mamy coraz więcej świadomości w kwestii profilaktyki, to w natłoku codziennych zajęć jednak nadal zbyt często ją pomijamy. W ramach projektu „Zdrowe Życie” zaplanowaliśmy działania, które mają zachęcić dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia – mówi Maciej Bogdan Olesiński dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku.

– Weekend to dobry czas, by zadbać o zdrowie i odwiedzić Mobilną Strefę Zdrowia w Supraślu, która umożliwia wykonanie szeregu bezpłatnych specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich. Warto podkreślić, że z badań oferowanych w Mobilnej Strefie Zdrowia może skorzystać każdy: kobiety i mężczyźni w różnym wieku, dzieci, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy miast, miasteczek i wsi. Wszyscy, którzy chcą – i powinni – zadbać o swoje zdrowie. Szczególnie zapraszam dzieci, które w amfiteatrze przy Placu Tadeusza Kościuszki w godzinach 10:00-19:00 będą mogły skorzystać z przeglądu stomatologicznego w dentobusie, nauczyć się zasad prawidłowej higieny jamy ustnej na przeskalowanych szczękach oraz wziąć udział w prozdrowotnych grach i zabawach. Ponadto w mobilnej strefie zdrowia zaparkuje mammobus, w którym panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Panowie skorzystają z konsultacji profilaktycznych i bezpłatnych badań specjalistycznych np. spirometrii, pomiaru poziomu glukozy, natlenienia krwi i innych. W ten sposób chcemy zachęcić mieszkańców województwa podlaskiego do działania: lepiej zapobiegać niż leczyć! – dodaje Maciej Bogdan Olesiński.

Ubiegłoroczny piknik w Łomży był niezwykle udanym przedsięwzięciem. Ilość rozmów, badań i porad była olbrzymia. W tym roku Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przygotował jeszcze szerszą ofertę profilaktyczną, w której każdy znajdzie coś innego dla siebie, swojej rodziny i dzieci.

Oferta profilaktyczna Podlaskiego OW NFZ w Mobilnej Strefie Zdrowia:
analiza składu ciała, określenie wieku metabolicznego organizmu oraz BMI;
konsultacje pomiarów z doradcami ds. profilaktyki i promocji zdrowia;
informacje o programach profilaktycznych realizowanych przez NFZ;
karta EKUZ od ręki;
potwierdzenie Profilu Zaufanego;
informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, Portalu Akademia NFZ, serwisie Diety NFZ, aplikacji Moje Fizjo+, programie 8 tygodni do zdrowia, cyklu „Środa z Profilaktyką”, leczeniu uzdrowiskowym, zasadach leczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego;
możliwość otrzymania e-skierowania na badania w ramach Programu Profilaktyka 40 PLUS oraz wykazu placówek realizujących badania w województwie podlaskim;
zapisy do Kiosku Profilaktycznego;
materiały informacyjne i edukacyjne m.in.: „Planuję Długie Życie”, magazyn „Ze Zdrowiem” oraz „Przewodnik Pacjenta 2023”;
dla najmłodszych balony, prozdrowotne kolorowanki, nauka prawidłowej higieny jamy ustnej na przeskalowanych szczękach oraz samodzielne komponowanie talerza zdrowych porcji jedzenia.
Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia wspólnie ze Stowarzyszeniem „Amazonki” będą zachęcać do samobadania piersi na profesjonalnych fantomach oraz nauczą rozpoznawania i wykrywania nieprawidłowości.
Ponadto w Mobilnej Strefie Zdrowia w Supraślu można skorzystać z wielu innych atrakcji, badań i stanowisk informacyjnych przygotowanych przez patronów wydarzenia:
pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;
badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;
badanie EKG;
badanie USG płuc + konsultacja radiologa;
konsultacje dietetyczne;
konsultacje dermatologiczne;
mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);
konsultacja farmaceutyczna;
stanowisko Narodowego Instytutu Kardiologicznego (NIKard) i pracowni pomocy palącym (NIO);
przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży;
pokaz sprzętu ratowniczego straży pożarnej w godzinach 11:00-14:00;
prezentacja sprzętu służbowego policji oraz pokaz umiejętności psów służbowych w godzinach 11:00-13:00;
Wojsko Polskie – wojskowe służby medyczne;
informacje o prozdrowotnym wpływie przebywania w lesie na organizm człowieka, a także konkurs z rozpoznawania gatunków drzew, tropów zwierząt, poroży;
dla najmłodszych: konkursy, malowanie buzi, zmywalne tatuaże, skręcanie balonów, kolorowanki, gry, quizy, zabawy i dużo więcej!

Mobilna Strefa Zdrowia jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami i zapewnia:

pętlę indukcyjną;
lupy powiększające;
tłumacza języka migowego;
mammobus przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnością.
Bieżące informacje na temat projektu dostępne są na stronie internetowej www.zdrowezycie.org.pl oraz na stronach internetowych i w mediach społecznościowych wszystkich współorganizatorów.

Red. M.L.

Fot. NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy