Ponad 56 mln zł trafi do podlaskich jednostek medycznych walczących z epidemią Covid-1

Ponad 56 mln zł trafi do podlaskich jednostek medycznych walczących z epidemią Covid-19.

Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował o zwiększeniu kwoty dofinansowania ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na działania związane bezpośrednio z przeciwdziałaniem skutkom epidemii COVID-19. O szczegółach projektu poinformowali w poniedziałek (6.04) Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i dyrektorzy departamentów Zdrowia i Rozwoju Regionalnego UMWP.

Urzędnicy nawali to Podlaskim Pakietem Zdrowotnym.

Za te pieniądze, które w większości pochodzą z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, będzie można zakupić specjalistyczny sprzęt, aparaturę medyczną, testy na obecność Covid-19, środki transportu takie jak ambulanse, odczynniki i materiały medyczne, a także w niektórych przypadkach dokonać niezbędnych robót budowlanych w jednostkach służby zdrowia.

Efekty to m.in.13 tys. testów na obecność Covid-19,  68 łóżek specjalistycznych, 27 defibrylatorów, 46 respiratorów, 35 kardiomonitorów, dwa urządzenia ECMO, dziewięć ambulansów bądź karetek, jeden pojazd specjalistyczny, i około 30 tys. różnego rodzaju sztuk środków ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia. Wsparcie w ramach projektu otrzyma czternaście podmiotów z województwa podlaskiego

To Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Dziecięcy Uniwersytecki Szpital Kliniczny i szpital MSWiA w Białymstoku, szpital wojewódzki (obecnie jednoimienny) w Łomży, szpital wojewódzki w Suwałkach,   szpitale w Bielsku Podlaskim, Grajewie, Hajnówce, Augustowie, Wojewódzkie Stacje Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Białymstoku, a także łomżyńskie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja”.

Zwiększenie dofinansowania szpitali z RPO bez szkody dla innych działań
Joanna Sarosiek, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP informowała, że w ramach zmiany RPO udało się zebrać dodatkowo ponad 5,8 mln Euro.

– Podkreślam, że zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego zostały dokonane bez szkody dla innych działań – podkreślała – Te oszczędności wynikają m.in. z wysokiego kursu Euro, kwot pozostałych z innych działań, niewystraczających by ogłosić konkurs, a które mogły zostać przesunięte na działania związane z ochroną zdrowia.

Budżet Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego to ponad 56 mln zł, z czego to 40 mln pochodzi z funduszy unijnych, a ponad 8,4 mln zł z budżetu państwa.

 

Red. OKO

Fot. Wrota Podlasia

na podst.Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy