Skrócenie terminów między dawkami szczepionek możliwe od 17 maja

Skrócenie terminów między dawkami szczepionek dotyczy osób, które od 17 maja będą zapisywały się na szczepienia – poinformował w poniedziałek (10.05) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Rząd podjął decyzję o skróceniu okresów między dwiema dawkami preparatów

Podczas konferencji prasowej szef KPRM poinformował, że zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej rząd podjął decyzję o skróceniu okresów między dwiema dawkami preparatów Moderny, Pfizer i AstraZeneki do 35 dni, czyli do 5 tygodni.

Ozdrowieńcy będą mogli zaszczepić się 30 dni po pozytywnym wyniku testu. Od 17 maja ruszają też szczepienia w zakładach pracy. 

Dworczyk: w tym tygodniu decyzja w sprawie szczepień osób w wieku 16 i 17 lat

W tym tygodniu podejmiemy decyzję w sprawie szczepień osób w wieku 16 i 17 lat – zapowiedział w poniedziałek szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień przeciw COVID-19, Michał Dworczyk.

Dworczyk pytany był na konferencji prasowej o to, dlaczego od niedzieli rejestrować na szczepienie mogą się tylko osoby, które ukończyły faktycznie 18 lat (rocznik 2003) i starsze, a nie cały rocznik 2003, jak wcześniej zapowiadano. Szef KPRM odpowiedział, że wynikało to z interpretacji obowiązujących przepisów.

Dodał równocześnie, że w tym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie szczepień osób w wieku 16 i 17 lat. Zmiana – jak zaznaczył – będzie korzystna.

Od niedzieli, 9 maja wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia mogą rejestrować się na konkretne terminy w wybranym punkcie.

Zapisać można się na kilka sposobów: przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Do tej pory w naszym kraju wykonano ponad 13,7 mln szczepień, w pełni zaszczepionych jest ponad 3,6 mln osób.

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

na podst. PAP i KPRM

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy