Zabiegi lecznicze na NFZ nad morzem, w górach lub w Ciechocinku

Zabiegi lecznicze na NFZ nad morzem, w górach lub w Ciechocinku. To możliwe jeszcze w te wakacje – informuje Podlaski Oddział NFZ 

Czy pacjenci mogą współdecydować o wyborze miejsca oraz terminu wyjazdu do sanatorium? Jakie warunki należy spełnić i co należy zrobić, by móc pojechać np. do Rabki-Zdroju już w sierpniu tego roku? Zobacz, na czym polega uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne.

Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne polega na tym, że pacjent sam decyduje o:
wyborze uzdrowiska spośród tych, które posiadają umowę z NFZ;
wyborze terminu kuracji uzdrowiskowej;
określeniu liczby dni zabiegowych (od 6 do 18 dni);
kosztach przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego;
zakwaterowaniu i wyżywieniu w dowolnym miejscu (NFZ nie refunduje kosztów zakwaterowania i wyżywienia).

Wizyty lekarskie w przychodni uzdrowiskowej oraz różnego rodzaju zabiegi, co najmniej trzy dziennie, opłaca Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak obsługiwane jest e-skierowanie do sanatorium?

E-skierowanie na uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci może wystawić pacjentowi każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Nie trzeba pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału, automatycznie zostanie ono przesłane do Podlaskiego Oddziału NFZ. Pacjent ma dostęp do skierowania dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta.
Jeżeli Twoje skierowanie na leczenie uzdrowiskowe zostało przekazane do Podlaskiego Oddziału NFZ, można na bieżąco śledzić na jakim etapie jest jego realizacja w serwisie internetowym NFZ.

W Podlaskim Oddziale NFZ e-skierowanie rozpatrzy lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Jeśli uzna, że e-skierowanie wymaga uzupełnienia, poprosi o to lekarza, który je wystawił.

Czy kuracjusz może wybrać konkretne sanatorium w dowolnym terminie?

Jednocześnie z wysłaniem e-skierowania, lekarz dołącza podanie pacjenta, które zawiera informacje dotyczące miejsca, terminu i liczby dni zabiegowych w konkretnym uzdrowisku.
Pacjent skierowany na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe uzgadnia termin rozpoczęcia leczenia z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, do którego otrzymał skierowanie, nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia leczenia.

W marcu tego roku mój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wysłał e-skierowanie do NFZ, ale czas oczekiwania na pobyt w sanatorium wynosił wówczas około 3 miesięcy. W międzyczasie dowiedziałem się od kolegi, że mogę pojechać do wybranego przez siebie sanatorium w górach, w okolicy Nowego Sącza, gdzie mam bliską rodzinę, jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji, na czym mi bardzo zależało. Wskazałem lekarzowi rodzinnemu miejsce pobytu i termin leczenia (Szczawnica, w okresie 13-22 maja), by wpisał te dane w e-skierowaniu. Już po kilku dniach otrzymałem informację z Podlaskiego Oddziału NFZ, że e-skierowanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Szybko skontaktowałem się z sanatorium i uzgodniłem termin oraz liczbę zabiegów. Podczas kuracji skorzystałem łącznie z ponad 25 różnych form terapii. Chwalę sobie ten sposób wyjazdu do uzdrowiska, gdyż odpowiadał mi okres przed wakacjami, w pobliżu mam rodzinę, u której mogłem mieszkać przez ten czas i miałem wreszcie wystarczająco dużo możliwości spacerowania po górach – o swoich wrażeniach dotyczących ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego opowiada 67-letni Pan Krzysztof z Dąbrowy Białostockiej.

Warto podkreślić, że takie rozwiązanie sprzyja przede wszystkim osobom aktywnym zawodowo, które nie mogą poświęcić 21 dni urlopu, aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego.

Wykaz miejscowości, w których są wolne miejsca na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe:

1.

Kołobrzeg ul. Waszyngtona 1

Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Sanatorium Uzdrowiskowe Gryf w Kołobrzegu

2.
Kołobrzeg ul. Portowa 22
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA w Kołobrzegu Dział Balneoterapii

3.
Ciechocinek ul. Armii Krajowej 6
Uzdrowisko Ciechocinek S.A. Przychodnia Uzdrowiskowa

4.
Kudowa Zdrój ul. Zdrojowa 43
Uzdrowiska Kłodzkie S.A.  Grupa PGU Zakład Przyrodoleczniczy Nr 1

5.
Krynica Zdrój ul. Nowotarskiego 9
Uzdrowisko Krynica Żegiestów S.A. Przychodnia Uzdrowiskowa

6.
Rabka Zdrój ul. Orkana 49
Uzdrowisko Rabka S.A. Zakład Przyrodoleczniczy

7.
Szczawnica Park Górny 2
Uzdrowisko Szczawnica S.A. Przychodnie Uzdrowiskowa – Balneologia

Są jeszcze wolne miejsca. Można skorzystać z serii zabiegów nawet w te wakacje.

Podlaski Oddział NFZ zachęca do składania e-skierowań na uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci.

Red. M. L.

Fot. stock.adobe.com

Narodowy Fundusz Zdrowia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy