Najlepsza szkoła w województwie musi walczyć o przetrwanie

Najlepsza szkoła w województwie musi walczyć o przetrwanie

Zespół Szkół Rolniczych w Krzyżewie walczy o przetrwanie. Szkoła wygrała w prestiżowym rankingu Perspektyw na najlepsze technikum w województwie podlaskim w 2019. Ma ponad stuletnią tradycję. Mimo to radni powiatu wysokomazowieckiego na sesji głosowali za jej likwidacją. Wójt chce w budynku szkoły urządzić inkubator kuchenny, starosta szkołę mundurową czy  wojskową. Sympatycy, rodzice i absolwenci zakładają fundację żeby uratować szkołę. Los placówki zależy teraz od tegorocznego naboru.

 ,,Ta szkoła żyje, tętni życiem. Aktualnie trwa nabór,  od wczoraj trwa rekrutacja. Kontynuujemy dziedzictwo Pani Stefanii Karpowicz, która z takim trudem założyła szkołę podczas zaborów, a my wolnej Polsce musimy jej bronić. To co nasi włodarze chcą nam  tu przedstawić nie ma nic wspólnego z oświatą!”–  mówi Elżbieta Jabłońska która reprezentuje Fundacja dla Szkoły Rolniczej Krzyżewo i Komitet Wsparcia dla Szkoły w Krzyżewie.

,,Praktyczna nauka zawodu, przyzwyczajenie do pracy to powoduje, że nasi absolwenci sobie radzą. Wychowanie stawialiśmy zawsze na pierwszym miejscu. Problemem było to, że stopniowo były likwidowane autobusy, połączenia PKS. Kto tym rządził? Starsi uczniowie dowozili młodszych samochodami. Może rząd przywróci połączenia do Wysokiego czy Łap“- z nadzieją opowiada Jadwiga Pstrągowska emerytowana dyrektor szkoły.

Szkoła rolnicza w Krzyżewie lepsza niż Technikum Elektryczne

Dzień Otwarty

Odwiedziliśmy szkołę podczas jej dnia otwartego. Pod szkołą spotykamy na Józefa i Stanisława Szymańskich, którzy korzystając z dnia otwartego chcieli zobaczyć szkołę w której uczył się ich ojciec i dziadek. Nie mogą uwierzyć, że grozi jej likwidacja.

,,W życiu nie zamykać. To jest dla Ojczyzny nie dla jednej osoby. Ona musi być, by wieś nie była niszczona. Wielki błąd czynią Ci, którzy chcą szkołę likwidować“- Józef Szymański z Konarzyc.

,,To nie ekonomia, ale to jest historia. Trzeba wiedzieć skąd się chleb rodzi. Żywność jest bronią niedocenianą. Nauka uprawy to nasze przetrwanie. Warto szkołę zachować dla przyszłych pokoleń”- przekonuje Stanisław Szymański z Konarzyc.

 

Przyjaciele szkoły

Szkołę odwiedza i wspiera ksiądz Ryszard Niwiński – proboszcz parafii Wysokie Mazowieckie i duszpasterz rolników.

,,Dzisiaj na wiosce brakuje młodych ludzi a najpierw trzeba ich wykształcić i tu jest wspaniałe miejsce. Nie tylko teoria i praktyka. Jestem całą duszą całym sercem w tym miejscu, bo widzę jakie tu jest doświadczenie i wychowanie młodzieży“- poświadcza ksiądz Ryszard

Dziś Krzyżewo odwiedziła też rodzina Łapińskich ze wsi Łopienie Jeże. Mama jest absolwentką.

,,Chciałabym żeby szkoła przetrwała. Tu byli wspaniali nauczyciele i atmosfera. Mam nadzieję, że syn się zdecyduje, ale ja bym chciała żeby szkoła przetrwała“- Renata Łapińska ze wsi Łopienie Jeże

,,Szkoła bardzo dobrze przygotowała nas do matury i egzaminów zawodowych. Nauka sprawiała nam przyjemność” – chwali się Radosław Sokołowski maturzysta i absolwent szkoły.

Nabór na rok szkolny 2019/2020

Szkoła proponuje kształcenie w LO i w technikum w klasach technik rolnik, technik ogrodnik, technik agrobiznesu, technik robót wykończeniowych, technik obsługi turystycznej. W szkole branżowej są miejsca dla przyszłych rolników, ogrodników, pszczelarzy i stolarzy. Centrum Kształcenia Ustawicznego proponuje naukę dla przyszłych rolników i techników rolnych.

Do tematu szkoły w Krzyżewie będziemy wracać.

 

 

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24.pl

Udostępnij ten wpis:

  • Lider
  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o