Minister rolnictwa: pieniądze dla poszkodowanych przez suszę będą z budżetu 2025 r.

Pieniądze dla rolników poszkodowanych przez suszę będą realizowane z budżetu krajowego na 2025 rok – poinformował w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie minister rolnictwa Czesław Siekierski

Dodał, że jesienią wypłaconych zostanie ok. 0,5 mld zł dla poszkodowanych w wyniku kwietniowych przymrozków.

W sierpniowym numerze wydawanego przez MRIRW „Rolniczych pór roku”, szef resortu rolnictwa zapewnił, że jako pierwsi pomoc finansową otrzymają rolnicy, których plantacje owoców ucierpiały w wyniku wiosennych przymrozków i gradobicia. Wyjaśnił, że chodzi głównie o gospodarstwa z okolic Opola Lubelskiego, Kraśnika, a także Ziemi Sandomierskiej.

„Na ten cel otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej 37 milionów euro. Jednocześnie uzyskaliśmy zgodę na uzupełnienie tego unijnego wsparcia do 200 proc. z budżetu krajowego i z tej możliwości skorzystamy” – powiedział.

Dodał, że całkowita kwota pomocy wyniesie ok. pół miliarda złotych, a na konta rolników trafi ona jesienią tego roku.

Poinformował też, że oddzielną formą pomocy będzie wsparcie dla rolników realizowane na podstawie ustaleń z protokołów dokonanych przez specjalne komisje szacujące straty wywołane przez suszę i inne klęski żywiołowe. Wyjaśnił, że pomoc ta trafi do poszkodowanych rolników z całej Polski i będzie realizowana w ramach wydatków z budżetu krajowego na 2025 r.

Pod koniec tygodnia rząd ma przyjąć projekt ustawy budżetowej na 2025 r., w związku z tym w najbliższych dniach odbywają się spotkania w ramach koalicji rządzącej.

„W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -79 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zwiększeniu o 1 mm” – podał IUNG.

Jak poinformował w poniedziałek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach, susza rolnicza występowała na terenie trzynastu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego.

Susza dotknęła uprawy: kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu i buraka cukrowego. (PAP)

Red. M. L.

Fot. PAP/Piotr Polak

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy