Niedzielne wybory do izb rolniczych


Niedzielne wybory do izb rolniczych potrwają od godz. 8.00 do godz. 18.00.

Do głosowania jest uprawniony rolnik i jego małżonka, którzy posiadają co najmniej 1 hektar ziemi. Dodatkowo prawo głosu mają przedstawiciele spółdzielni produkcyjnych, tzw. działów specjalnych oraz różnego rodzaju spółki, posiadające ziemię. W sumie uprawnionych do wyborów do izb rolniczych jest ok. 3 mln osób. W poprzednich wyborach w 2015 r. wzięło udział 218 tys. osób. Głosować można w urzędach gminy.

Podstawowym zadaniem samorządu rolniczego jest działanie na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentowanie interesów zrzeszonych w nim członków. Izby rolnicze wpływają na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczą w jej realizacji.

Na działalność izb rolniczych przeznaczane jest 2 proc. podatku rolnego. Rocznie izby dysponują ponad 30 mln zł na swoją działalność. Od 2007 r. prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych jest Wiktor Szmulewicz.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował w sobotę do rolników, by wzięli udział w niedzielnych wyborach do izb rolniczych. Dodał, że demokracja to nie tylko Sejm, sejmik wojewódzki, ale to także samorząd rolniczy.

Do udziału w wyborach zachęcają także władze Polskiego Stronnictwa Ludowego. Głos zabrała także Krajowa Rada Izb Rolniczych:

,,Tylko od Nas samych – Rolników – zależy kształt izb rolniczych i kto będzie Nas reprezentował w całym kraju. Od wiedzy i doświadczenia naszych reprezentantów, zależeć będą kompetencje, które izby mogą otrzymać od Rządu RP. Jak mówi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie może „nakładać na izby rolnicze zadań, których one nie udźwigną. Minister zaproponował Krajowej Radzie Izb Rolniczych, że izby będą otrzymywać takie zadania, które będą chciały przyjąć i które będą w stanie realizować z korzyścią dla rolników i polityki rolnej kraju oraz Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej” – czytamy na stronie internetowej Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Kolejne wybory do izb rolniczych odbędą się jesienią 2023 roku.


Red. OKO

PAP/KRIR

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy