Nowy zabytek w Podlaskiem

Nowy zabytek w Podlaskiem

W tym tygodniu do rejestru zabytków został wpisany pawilon gościnny w Choroszczy.

Budynek to część letniej rezydencji Branickich w Choroszczy. W 1725 roku rozpoczęła się budowa kompleksu, a pawilon pochodzi z połowy XVIII wieku. W tym czasie wybudowano dwa takie budynki. To właśnie w nich gościła i wypoczywała „śmietanka towarzyska” ówczesnych książąt i arystokratów tamtejszej Polski. Choć pawilon pamięta czasy świetności letniej rezydencji Branickich, to po śmierci gospodarza – hetmana Jana Klemensa Branickiego zespół pałacowo-parkowy zaczął stopniowo popadać w ruinę.

Losy pawilonu gościnnego

W połowie XIX wieku pawilon gościnny jak i cały teren rezydencji przeszedł we władanie rodziny Moes. To właśnie ta rodzina była właścicielem potężnej fabryki włókienniczej. W tym okresie budynek służył pracownikom fabryki jako pomieszczenie mieszkalne.

Wojna nie oszczędziła pawilonu, gdyż w 1915 roku wraz z innymi budynkami letniej rezydencji Branickich został zniszczony podczas wycofywania się wojsk rosyjskich, które ustępowały wojskom niemieckim. Pawilon jako ruina przetrwał do lat 30. XX wieku, kiedy to został odbudowany na potrzeby szpitala psychiatrycznego.

Od 2003 roku budynek jest pod władaniem Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy (oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku). Dziś pawilon gościnny raczej nie zachwyca. Jedynie parter ma oryginalne rozmieszczenie pomieszczeń, natomiast piętro i dach są całkowicie odbudowane. Wpisanie budynku do rejestru zabytków to pierwszy krok na drodze do przywrócenia mu dawnego blasku. Dzięki temu Muzeum Podlaskie może ubiegać się o dodatkowe pieniądze na remont budynku.

Komentarz: Pozostaje czekać na renowację budynku, a kto wie, może i na rekonstrukcję drugiego pawilonu gościnnego!

Red. G.O.

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy