Od 1 sierpnia rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty do wapnowania gleb

Od 1 sierpnia rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty do wapnowania gleb. W woj. podlaskim będzie przyjmować je Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Białymstoku. Na dopłaty do wapnowania mogą liczyć posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha, jeśli pH gleby będzie równe lub niższe niż 5,5.

Okres kwalifikowalności kosztów wynosi od 01.06.2019 r. do 31.10.2023 r.

W woj. podlaskim formularz wniosku pobrany ze strony internetowej www.wfosigw.bialystok.pl rolnicy powinni złożyć do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku, adres: Ogrodowa 10, 15-027 Białystok. Wniosek powinien zostać wypełniony elektronicznie. Po czym należy go wydrukować i opatrzyć czytelnym podpisem.

Załączniki do wniosku

  • Opinia OSChR o zalecanej dawce CaO lub CaO+MgO;
  • Faktura (oryginał) za wapno nawozowe lub środki wapnujące;
  • Wypełnione formularze dotyczące pomocy de minimis w rolnictwie.

Na fakturze  trzeba umieścić informację o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CaO lub CaO+MgO. Przykładowa informacja na fakturze przy zakupie wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki to: wapno nawozowe typ: z przerobu skał wapiennych, odmiana 04, minimalna zawartość CaO 50%.

Dofinansowanie udzielane będzie, w ramach pomocy de minimis, na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska.

Kwota dofinansowania 

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
  • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
  • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczać się będą koszty zakupu:

  • wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 roku w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U. Nr 183, poz. 1229),
  • środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów.

Rolnik nie dostanie jednak zwrotu kosztów transportu i rozsiewania wapna.

 

 

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy