Plony i bezpieczeństwo

„Kradzione żniwa”

Odkąd rolnicy mają do dyspozycji nowoczesne maszyny – żniwa nie trwają długo. W niewielkich gospodarstwach to kwestia od kilku do kilkunastu dni. W tym roku zbiory i plony zbóż ograniczyła pogoda. Kiedy uprawy potrzebowały deszczu – padało za mało. W momencie zbiorów, opadów było zdecydowanie za dużo – deszcz wstrzymywał prace. Ostatnie i najbliższe dni z wyższymi temperaturami pozwolą wielu podlaskim rolnikom zakończyć zbiór zbóż.

Na dobrych glebach to plony nie są złe, natomiast na glebach słabszych są dużo słabsze jednak. […] Tutaj jeśli chodzi o zboża jare to dużo są słabsze. Ocenia tegoroczne zbiory Józef Sikorski ze wsi Hermany

Wszystko zależy od pogody. Jak jest pogoda to i wszystko jest spokojnie. Jak nie ma pogody to każdy się denerwuje, każdy łapie co może. Bo wszystko się schodzi: schodzi się siano, schodzi się słoma i zboże. Wylicza Szymon Maliszewski ze wsi Nieciece

Przy pośpiechu łatwo o wypadek!

Od ponad 20 lat Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowa Inspekcja Pracy w czasie żniw wizytują gospodarstwa i przypominają rolnikom o zasadach BHP. W tym roku ze względu na pogodę udało się odwiedzić mniej gospodarstw – do tej pory ocenę bezpieczeństwa przeszło w tym sezonie ponad 100 rolników.

Sprawdzamy, wizytujemy, doradzamy jeżeli trzeba. A tegoroczne żniwa są dość ciężkie więc namawiamy do tego żeby się nie spieszyć. Żeby dbać o siebie i zapobiegać tym nieszczęśliwym wypadkom. Mówił Bartłomiej Królik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.

KRUS i PIP przypominają o odpowiednim stroju do pracy (przylegające do ciała ubranie, robocze buty) czy obowiązku posiadania sprawnej gaśnicy w razie zagrożenia pożarowego. Inspektorzy nie wystawiają mandatów – najbezpieczniejszych nagradzają w konkursie „Żniwa mogą być bezpieczne”.

Celem konkursu jest to, żeby ludziom, rolnikom uświadomić jak ważne jest bezpieczeństwo podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Żeby zwrócić szczególną uwagę na warunki pracy, na stan maszyn, na samo postępowanie rolników. Bo czasami błahe takie czynności doprowadzają do ciężkiego urazu, a wtedy wiadomo – rolnik jest wyłączony z pracy. Dodaje specjalista ds prewencji KRUS w Białymstoku – Krzysztof Kozioł.

Więcej o żniwach, plonach i bezpieczeństwie na wsi w naszym materiale wideo:

 

Red. Michał Puchlik

Fot. Michał Puchlik

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy