Śmiertelnie niebezpieczne

 Chemiczne zagrożenia

Chemia w rolnictwie jest bardzo powszechna i powszechna powinna być wiedza o tym jak postępować z nią bezpiecznie. Zarówno w przypadku środków ochrony roślin i nawozów jak i paliw czy środków czystości. Opryski, przed wymieszaniem z wodą mają duże stężenie i bez zachowania ostrożności mogą zrobić krzywdę. Podobnie silne środki czyszczące.

Najczęściej to dzieci się do tego dobierają i jakieś poparzenia, zatrucia. Przechowywanie w nieoryginalnych opakowaniach, po napojach. No i ktoś spróbował, zatruł się, tutaj przede wszystkim wypalanie przełyku i gardła i jakieś tego typu historie. Bartłomiej Królik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.

Odnośnie wypadków przy pracy związanej ze środkami ochrony roślin czy też z całą tą chemią, tych wypadków w ostatnich latach nie było. Ale dlatego to jest ważne, że stosowanie tych środków ochrony roślin może wpływać na organizm długofalowo. Czyli narażenie na tą substancję czynną, ta substancja może się odkładać w organizmie i dopiero za kilka bądź kilkanaście lat dawać jakieś negatywne skutki zdrowotne. Dodaje Krzysztof Kozioł z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Profilaktyka

Żeby zapobiegać mniej i bardziej drastycznym wypadkom należy przestrzegać zasad BHP zarówno przy przechowywaniu jak i stosowaniu chemii. W gospodarstwie Państwa Leończuków z Biszewa, środki ochrony roślin są w szafkach zamykanych na kłódki. Dostęp do nich ma tylko gospodarz, który przygotowując oprysk zachowuje szczególną ostrożność.

Przed użyciem środków chemicznych to tak: maska ochronna, buty, odzież ochronna, rękawice, no i wtedy zabieramy się do mieszania. Wylicza Sławomir Leończuk, rolnik ze wsi Biszewo.

W gospodarstwach produkujących mleko, chemiczne zagrożenia czyhają też w postaci środków czystości. Do mycia dojarki i zbiornika rolnicy używają kwasów i zasad.

Może wystąpić ryzyko. Nawet może być tak, że po prostu jak jest pompka nieszczelna, przy naciskaniu może prysnąć, może dojść do poparzenia. Wiadomo, to wtedy trzebaszybko reagować, myć pod bieżącą, zimną wodą. Mówi Grażyna Leończuk, która żeby zapobiegać wypadkom z chemią, przy pracy stosuje rękawice ochronne.

Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami!

Pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi kampanię informacyjną, w której wspólnie z Inspekcją Pracy przypominają o BHP przy chemii rolniczej. Więcej o tym w naszym materiale wideo:

Red. Michał Puchlik

Fot. Michał Puchlik

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy