To już czwarta edycja programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Dzięki dotacjom, w ciągu kilku lat mieszkańcy wsi w regionie zrealizowali kilkaset projektów.
– Te pieniądze służą uaktywnieniu mieszkańców wsi. Projektów znalazło się sporo i są bardzo ciekawe. W tym roku chcieliśmy, żeby były one w idei Smart Village, czyli Sprytne wsie, w ten sposób wykonaliśmy pierwszy krok. Mamy nadzieję, że mieszkańcy obszarów wiejskich będą jeszcze bardziej zadowoleni ze swojego życia – podkreślił wicemarszałek Stanisław Derehajło.
Inteligentne/Sprytne wsie (Smart Village) to nowa koncepcja kształtowania polityki UE, która ma bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi.
Świetlice w nowej odsłonie
Do tegorocznej edycji zgłoszono różnorodne pomysły na wykorzystanie dotacji.
Były to m.in. zakup strojów ludowych, instrumentów muzycznych, ale też remonty, modernizacje i doposażenie obiektów rekreacyjnych oraz zagospodarowanie terenów zielonych.
Wśród dofinansowanych projektów znalazła się świetlica w Letnikach, która zyska nowe wyposażenie. Z obiektu korzystają także mieszkańcy okolicznych sołectw Leńce i Podleńce.
– Wyposażymy kuchnie oraz zainstalujemy tam klimatyzację. Mieszkańcy potrzebują miejsca, w którym będą podnosić swoje kwalifikacje, szukać nowych rozwiązań, jeśli chodzi o rynek pracy. Świetlica posłuży m.in. do szkoleń – mówił Wojciech Cybulski, wójt gminy Dobrzyniewo Duże.
We wsi Sokolany zostanie zmodernizowana łazienka przy świetlicy wiejskiej. Na ten cel gmina Sokółka otrzymała ok. 8 tys. zł.
– Mieszkańcy długo oczekiwali na remont łazienki, która od dłuższego czasu wymagała remontu. Dla nas każdy grosz się liczy. Mieszkańcy na pewno będą zadowoleni, że coś się dla nich robi i to jest bezcenne – podkreśliła Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.
O programie
W tegorocznej edycji programu złożono 70 projektów. Zakładany budżet pozwalał na dofinansowanie 42 z nich. Radni zadecydowali o zwiększeniu go o 185 tys. zł, dzięki temu dofinansowanie otrzyma więcej gmin – tych, które spełniły wymogi formalne i uzyskały najwięcej punktów w ramach oceny.
Głównym celem Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego jest zintegrowanie społeczności wiejskiej, wykształcenie nowej koncepcji innowacyjnej wsi, aktywizacja społeczności lokalnych oraz upowszechnienie i promocja koncepcji Smart Village w przestrzeni wiejskiej.
Red. OKO
Fot. Podlaskie24.pl
na podst. Wrót Podlasia