Jak znaleźć pracę w Białymstoku?

Jak znaleźć pracę w Białymstoku?

Białystok to jedno z największych miast w Polsce i stolica województwa podlaskiego. Specyfika regionu i dosyć wysokie bezrobocie w okolicznych, mniejszych miejscowościach sprawiają, że wiele osób poszukuje tu zatrudnienia. Jakie zawody są szczególnie poszukiwane? Czy można tu liczyć na zarobki podobne jak w innych regionach kraju?

Jak wygląda rynek pracy w Białymstoku?

Oferta zatrudnienia w stolicy Podlasia jest dosyć zróżnicowana. Wynika to głównie z tego, że ma tu swoje siedziby wiele dużych i znanych firm, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jedną z trzech fabryk prowadzi tu Kompania Piwowarska. Białystok to także miasto, w którym działa jedna z największych polskich firm z branży IT, czyli Asseco Poland.

Nie brakuje też pracy dla pracowników fizycznych. Na stronie aplikuj.pl regularnie pojawią się oferty do zakładów przemysłowych, magazynów oraz firm budowlanych. Poza wspomnianymi zawodami dosyć łatwo można też dostać pracę w sektorze usługowym, przemysłowym, edukacyjnym i służbie zdrowia.

Czy w Białymstoku jest duże bezrobocie?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Białymstoku wynosiła w 2021 roku 6,8%. Jest to zatem nieco niższy wynik niż ten, jaki można było zaobserwować w całym kraju.


W mieście prężnie rozwija się sektor IT oraz nowych technologii, co automatycznie sprawia, że pracodawcy chcą przyciągnąć specjalistów z różnych zakątków Polski. Miasto jest też ośrodkiem akademickim, zatem nie brakuje miejsc pracy związanych z obsługą uczelni.

Optymistycznie, na tle innych regionów wygląda też zatrudnienie w przemyśle. Mimo że rotacja pracowników jest tu dużo większa niż w innych zawodach, to pracodawcy starają się przyciągnąć specjalistów, oferując im bardzo preferencyjne warunki. Często można spotkać się z takimi udogodnieniami jak zapewnienie transportu, czy dofinansowanie szkoleń.

Jak zwiększyć swoją szansę na znalezienie atrakcyjnej pracy w Białymstoku?

Niezależnie od tego, jak optymistycznie przedstawia się sytuacja w poszczególnych zawodach, to zawsze trzeba liczyć się z tym, że konkurencja jest spora. Dlatego też przeglądając poradnik Białystok – porady dla poszukujących pracy można znaleźć wiele przydatnych wskazówek mówiących o tym, jak zwiększyć swoje szanse.

Jedną z najważniejszych kwestii jest podkreślenie swoich atutów, które mogą pomóc wyróżnieniu się na tle innych kandydatów. Warto dokładnie opisać swoje kompetencje, ukończone kursy, czy dodatkowe inicjatywy, w których brało się udział. Dobrym pomysłem będzie także poproszenie poprzedniego pracodawcy o rekomendacje i umieszczenie ich w załączniku.

Poza tradycyjnym wysyłaniem aplikacji w odpowiedzi na zamieszczane na różnych portalach ogłoszenia można też spróbować skontaktować się z działem HR danej firmy. Szczególnie w dużych przedsiębiorstwach, w którym jest duża rotacja pracowników tworzy się bazy CV i sięga do nich, gdy pojawiają się braki kadrowe.

Dobrym pomysłem będzie również zbudowanie swojej sieć kontaktów. Znajomości z innymi ludźmi z branży może pomóc w zdobyciu informacji o dostępnych ofertach pracy lub rekomendacji. Warto również korzystać z portali społecznościowych i platform branżowych, na których można nawiązywać kontakty zawodowe. Różnokierunkowe i konsekwentne działanie powinno pomóc w szybkim znalezieniu atrakcyjnej oferty.

 

Red. OKO

Artykuł partnera

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy