Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego Zetora?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego Zetora?

Zakup ciągnika rolniczego do gospodarstwa poprzedza szereg decyzji, jakie musimy podjąć, by wyboru nie żałować. Jeżeli sprawa dotyczy używanej maszyny, musimy jeszcze zminimalizować ryzyko wynikające ze stanu technicznego takiego ciągnika. Używany Zetor to popularny kierunek poszukiwań polskich rolników, ale warto zachować czujność i sprawdzić maszynę przed zakupem.

Zetor używany – oględziny

Wzrokowa ocena nie daje oczywiście pewności, że z maszyną wszystko jest w porządku. Jednak jej negatywny wynik jest ważnym sygnałem ostrzegawczym. Ocena wizualna może nam dostarczyć argumentów do zbicia ceny, lub skłonić nas do rezygnacji z zakupu.

Z ogólnego stanu używanego Zetora możemy wywnioskować czy dotychczasowy właściciel dbał o maszynę na bieżąco. Obejrzyjmy też ciągnik ze wszystkich stron w poszukiwaniu wycieków. Miejsc na nie narażonych w ciągniku nie brakuje, ale wyciek zawsze jest sygnałem o problemach. Sprawdźmy też, w jakim stanie są opony.

Używany zetor – sprawdzian

Większość rolników ma przynajmniej podstawową wiedzę, pozwalająca na ocenę głównych układów ciągnika. Nie wahajmy się więc i sprawdzajmy, co się da. Po pierwsze, czy silnik uruchamia się bez problemów. Szczególnie zimny. Po drugie, jeśli oglądany model jest wyposażony we wspomaganie kierownicy, sprawdźmy, czy działa ono efektywnie. Warto pamiętać, że manewrowanie ciągnikiem z przednim napędem bez sprawnego wspomagania jest nie lada wyzwaniem. Po trzecie, przetestujmy hamulce. Jest to układ, od którego zależy bezpieczeństwo użytkowania ciągnika, a używane Zetory dość często wykazują problemy w tej materii. Po czwarte wypróbujmy TUZ i układ hydrauliczny. Najlepiej będzie podczepić ciężką maszynę i wykonać choćby krótki test polowy.


Używane ciągniki rolnicze – diabeł tkwi w szczegółach

Gdy sprawdzamy używanego Zetora, bądźmy wnikliwym obserwatorem. Wiele pozornie nieistotnych niedociągnięć może wskazywać na zaniedbania ze strony właściciela. Nawet jeśli nie są one kluczowe z perspektywy sprawności technicznej, to pomagają nam weryfikować wiarygodność deklaracji sprzedającego. Widoczne uchybienia stawiają pod znakiem zapytania jego dbałość o cykliczne czynności obsługowe, jak wymiana oleju, filtrów czy smarowanie.

Po zakupie na pewno będą potrzebne części zamienne do ciągników zetor, które możesz zakupić w hurtowni rolniczej: Aldomarket.pl

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy