Street workout – jak zacząć i co należy wiedzieć?


Street workout – jak zacząć i co należy wiedzieć?

Street workout to ćwiczenia, które wykonuje się na świeżym powietrzu. Do tego, aby uprawiać ten sport nie potrzeba wielu przyrządów. Dowiedz się nieco więcej na ten temat oraz przekonaj się, czy jest to rodzaj aktywności przeznaczony także dla Ciebie.

Street workout to ćwiczenia, które wykonuje się na świeżym powietrzu. Do tego, aby uprawiać ten sport nie potrzeba wielu przyrządów. Najczęściej wystarczą drążki czy drabinki. Do ćwiczeń tego rodzaju wykorzystuje się ciężar własnego ciała. To właśnie brak potrzeby posiadania specjalistycznego sprzętu i wyposażenia sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na uprawianie street workoutu. Dowiedz się nieco więcej na temat tego sportu oraz przekonaj się, czy jest to rodzaj aktywności przeznaczony także dla Ciebie.

Czym jest street workout?

Street workout łączy elementy gimnastyki oraz parkouru. Ogromną zaletą tego rodzaju aktywności fizycznej jest to, że sport ten może uprawiać praktycznie każdy. Ćwiczyć można w dowolnym miejscu na świeżym powietrzu. Wystarczy wykorzystać do tego masę własnego ciała lub różne otaczające Cię przedmioty, takie jak ławki czy drążki, które można znaleźć praktycznie w każdym parku. Najbardziej charakterystycznymi ćwiczeniami dla street workoutu jest stanie na rękach, podciąganie, a także zwisy. Mogą być one w dowolny sposób konfigurowane.

Ćwiczenia można wymyślać także samemu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z własnej wyobraźni i próbować różnych kombinacji. Najbardziej doświadczeni entuzjaści street workoutu są w stanie wymyślać bardzo pomysłowe sekwencje, które są widowiskowe. Bardzo często osoby trenujące w ten właśnie sposób są obserwowane przez innych, którzy zachwycają się skomplikowanymi ćwiczeniami.


Zalety uprawiania street workout

Ogromną zaletą tej formy treningu jest to, że może on być samodzielną formą ćwiczeń, jak i wspomagać inne sporty. Ćwiczenia wykonywane w jego ramach są wszechstronne, dlatego świetnie wpływają na ogólną kondycję i wzmacniają poszczególne partie mięśni. Dzięki temu taki trening może wykonywać każdy. Nie ma znaczenia płeć czy wiek ćwiczącego. Street workout to świetne rozwiązanie dla osób początkujących, które chcą zacząć treningi, ale nie posiadają odpowiedniego sprzętu lub nie chcą robić tego na siłowni.

Trening street workout, nazywany również kalisteniką, poprawia umiejętności motoryczne, gdyż do uprawiania takich ćwiczeń potrzebna jest świetna koordynacja ruchowa. Wzmacniają one ogólną siłę, a jednocześnie pozwalają na delikatny i proporcjonalny rozrost tkanki mięśniowej. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu do ćwiczeń masy własnego ciała oraz wykonywaniu delikatnych ruchów.

Street workout świetnie rozwija mobilność oraz równowagę. Te ćwiczenia są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję i wzmocnić całe ciało. Można wykonywać je praktycznie wszędzie. W miastach powstaje coraz więcej przestrzeni, które zaprojektowane są specjalnie z myślą o amatorach kalistyniki.

Jak stworzyć miejsce idealne do uprawiania street workoutu?

Ze względu na nieustannie rosnącą liczbę osób zainteresowanych uprawianiem street workoutu, warto pomyśleć o zaaranżowaniu w odpowiedni sposób przestrzeni w parku czy innej przestrzeni publicznej. Nie jest to trudne, ani też nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. W takim miejscu wystarczy umieścić ławki, a także drążki, które świetnie nadają się do uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej. Jednym z najbardziej znanych i cenionych producentów tego rodzaju małej architektury jest firma DOL-EK. W jej bogatym asortymencie można znaleźć m.in. trwałe i solidne ławki drewniane, betonowe oraz metalowe, a także zestawy sprawnościowe.

Aranżowanie przestrzeni publicznej do uprawiania street workoutu ma ogromne znaczenie, gdyż coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z tym właśnie sportem. Zadbanie o odpowiednie wyposażenie takich miejsc sprawia, że są one zdecydowanie bardziej popularne i chętnie odwiedzane. Troska o aktywność fizyczną mieszkańców wpływa pozytywnie również na wizerunek całego miasta czy danego osiedla.

Jak zacząć przygodę ze street workoutem?

Jedną z największych zalet street workoutu jest to, że tego rodzaju ćwiczenia może uprawiać każdy. Na początek należy zacząć od spokojnych ćwiczeń, takich jak pompki czy tzw. deska. Świetnie wzmacniają mięśnie oraz budują siłę. Dla osób początkujących wskazane są również ćwiczenia typu „padnij-powstań”, które poprawiają krążenie krwi oraz dotleniają mózg, oraz mięśnie.

Z czasem wykonywane ćwiczenia powinny być nieco bardziej zaawansowane, a także intensywniejsze. Pozwoli to w odpowiedni sposób rozwijać kondycję i poprawiać siłę. Warto przygotować sobie wcześniej plan ćwiczeń. Pozwoli on zadbać o poszczególne partie ciała, a także sprawi, że nie znudzisz się zbyt szybko treningiem.

Street workout to trening świetny dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie oraz wymodelować ciało, ale nie chcą wydawać pieniędzy na drogi sprzęt czy karnety na siłownię. Ćwiczyć można właściwie wszędzie, a najlepiej sprawdzają się do tego w odpowiedni sposób zaaranżowane przestrzenie publiczne w parkach czy na placach zabaw. Dostępne tam akcesoria są świetne do tego, aby przy ich pomocy oraz masy własnego ciała kształtować mięśnie i wzmacniać kondycję, oraz ogólną siłę.

 

Red. OKO

Fot. materiały partnera

materiały partnera

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy