Białystok. Rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych

Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich przedszkoli i szkół podstawowych

Prawie 10,9 tys. miejsc dla dzieci przygotowało Miasto Białystok w przedszkolach samorządowych, oddziałach przedszkolnych w szkołach i placówkach niepublicznych, z którymi samorząd ma podpisaną umowę. Rekrutacja rozpocznie się 24 lutego.

Rekrutacja do przedszkoli samorządowych i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2022/2023 rozpoczęła się w czwartek (24 lutego). Wnioski o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej będzie można składać do 10 marca.

Postępowanie rekrutacyjne odbędzie się z wykorzystaniem systemu elektronicznego, w oparciu o kryteria ustawowe i samorządowe. Wnioski, zgodnie z zasadami, wypełniane będą elektronicznie, a po wydrukowaniu i podpisaniu powinny zostać dostarczone do przedszkola/szkoły pierwszego wyboru.

– W związku z koniecznością zminimalizowania zagrożenia epidemiologicznego istnieje możliwość potwierdzenia wniosku w systemie profilem zaufanym. Wówczas nie ma potrzeby składania go w formie papierowej – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych rodzice poznają 29 marca o godz. 15.00. Warunkiem przyjęcia zakwalifikowanego kandydata będzie potwierdzenie przez rodzica woli przyjęcia dziecka do danej placówki do 1 kwietnia (do godz. 15.00). Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 4 kwietnia o godz. 15.00.

Na następny rok szkolny w Białymstoku przygotowano łącznie ok. 10 880 miejsc dla przedszkolaków, w tym: ok. 8 590 w przedszkolach samorządowych, ok. 1 580 w 65 oddziałach przedszkolnych (w tym 3 integracyjnych) 22 publicznych szkół podstawowych oraz 710 miejsc w 10 przedszkolach niepublicznych funkcjonujących na zasadach przedszkoli samorządowych.

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2022/2023 prowadzona będzie w oparciu o takie same przepisy prawa krajowego i miejscowego, jak w roku poprzednim.

Również w czwartek (24 lutego) rozpoczęła się rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Białystok. Na uczniów czeka prawie 2,9 tys. miejsc w 39 placówkach

Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych Miasta Białegostoku na rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się 24 lutego o godz. 8.00 i potrwa do 10 marca do godz. 15.00. W tym czasie należy złożyć wnioski o przyjęcie dzieci do wybranej placówki nieobwodowej, jak i zgłoszenia do placówek obwodowych.

– Warto pamiętać, że postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest dla kandydatów zamieszkałych w Białymstoku poza obwodem szkoły podstawowej oraz spoza miasta. Kandydaci do szkół obwodowych przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W związku z koniecznością zminimalizowania zagrożenia epidemiologicznego istnieje możliwość potwierdzenia wniosku w systemie profilem zaufanym. Wówczas nie ma potrzeby składania go w formie papierowej.

Kryteria rekrutacji do szkół podstawowych są takie same, jak w roku szkolnym 2021/2022. Zostały one określone w uchwale Rady Miasta Białystok z 15 stycznia 2020 r.

Miasto Białystok przygotowało 2 868 miejsc w 119 oddziałach ogólnodostępnych, 12 oddziałach integracyjnych oraz jednym sportowym. Wszystkich szkół podstawowych jest 39.

Rekrutacja do klas czwartych sportowych i mistrzostwa sportowego na rok szkolny 2022/2023 tak, jak w ubiegłym roku, będzie prowadzona z użyciem systemu informatycznego.

Red. M.L.

Fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy